Yerel yönetimlerde stratejik planlama: Başakşehir ve Fatih belediyelerinin incelenmesi
Strategic planning in local governments: an analysis of Basaksehir and Fatih municipalities
  1. Tez No: 929891
  2. Yazar: MAHMUT AHMET BOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR FERAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Son yüzyılda teknolojik gelişmelerin, küreselleşmenin ve nüfusun hızla artması dünya genelinde birçok alanda teorilerin, yaklaşımların ve usullerin değişmesini ve gelişmesini gerekli hale getirmiştir. Bu değişimler ve gelişimler ise kitlesel bir yönetim ve organizasyon gerektiren kurum ve kuruluşların yönetim şekillerinde çağa uygun bir dönüşümü zorunlu kılmıştır. Son yıllarda medya kanallarının olağanüstü gelişmesi de halk ile kamu kurumları arasındaki iletişim kabiliyetini arttırmış ve bu sayede katılımcılık ilkesinin önem kazanmasını sağlamıştır. Bu değişim ve gelişimler şirketleri ve kurumları organizasyon başarısını artırmak ve varlıklarını sürdürmek için stratejik planlama yöntemini kullanmaya başlamışlardır. Birçok gelişmiş ülke gibi Türkiye'de de kamu kurumları iç ve dış dinamikleri daha iyi anlamak; paydaş ve çevre analizlerini geliştirmek, misyon ve vizyonlarına yön çizmek, amaç, hedef ve faaliyetlerini sistematik olarak önceliklendirmek ve maaliyetlerini düzenlemek için kurumların farklı organların
Özet (Çeviri)
In the last century, technological developments, globalization, and the rapid increase in population have made it necessary for theories, approaches, and procedures to change and develop in many areas around the world. These changes and developments have necessitated a transformation in the management styles of institutions and organizations that require mass management and organization. This necessity has paved the way for implementing the strategic planning model. Like many developed countries, public institutions in Turkey have benefited from the strategic planning model to better understand internal and external dynamics, develop stakeholder and environmental analyses, direct their mission and vision, systematically prioritize their goals, targets, and activities, and organize their costs. The extraordinary development of media channels in recent years has also increased the communication capacity between the public and public institutions and thus ensured that the principle of participation has gained im