Bazı patates çeşitlerinin in vitro tuz stresine toleranslarınınbelirlenmesi için P5CS1 gen ifadesinin analizi
Analysis of P5CS1 gen expression to determine the in vitro salt stress tolerance of some potato varieties
  1. Tez No: 929897
  2. Yazar: MUHARREM ERDİ KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERK BENLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Ziraat, Biology, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Patates (Solanum tuberosum L.), dünyada artan gıda talebini ve dengeli beslenme gereksinimini karşılayabilen önemli bitkilerden biridir. Patatesin pek çok farklı kullanım alanı bulunmaktadır ve birim alan ile zaman açısından değerlendirildiğinde, en temel gıda maddelerinden biri olan buğdaya kıyasla iki kat daha fazla kuru madde ve kalori üretmektedir. Son yıllarda dünyada bitki biyoteknolojisindeki gelişmeler ve buna bağlı olarak geliştirilen üretim tekniklerinin tohum sektöründe de kullanılmaya başlanmasıyla birlikte dünya tohumculuğu yeni bir ivme kazanmıştır. Bu gelişmeler ışığında dünya tohumculuk sektörü, verimliliğin artırılması, gıda güvenliğinin sağlanması, kaliteli ve sağlıklı ürün garantisinin sağlanması açısından son derece önemli stratejik bir sanayi kolu haline gelmiştir. Birim alandan elde edilen verimin artırılması, çevresel koşullara uyum sağlayan genotiplerin seçilip yetiştirilmesi, kültürel yöntemlerin uygulanması ve modern yaklaşımlar kullanılarak çeşitlerin adaptasyonunun artırılmasına bağlıdır. Bu nedenle, bitkilerin çevresel stres faktörlerine karşı geliştirdikleri savunma mekanizmalarının anlaşılması büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, bu tez çalışmasında; patates genotiplerinin tuza tolerans yeteneklerini belirlemek ve daha önceki in vitro çalışmalarda tuza tolerans açısından duyarlı ve töleranslı olduklarını belirlediğimiz bazı patates çeşitlerinde prolin biyosentezinden sorumlu P5CS1 (delta1-prolin-5-karboksilat sentaz 1) geninin ifade düzeyini kantitatif olarak belirleyerek erken seleksiyon çalışmalarında kullanılabilirliğini saptamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Potato (Solanum tuberosum L.) is one of the most important plants that can meet the growing hunger problem and balanced nutrition need in the world with its rich nutrient composition. It is known that potato, which has many areas of use, produces twice as much dry matter and calories per unit area and time compared to wheat, the most important basic foodstuff. In recent years, with the developments in plant biotechnology in the world and the use of production techniques developed accordingly in the seed sector, world seed farming has gained new momentum. In the light of these developments, the world seed industry has become an extremely important strategic industry branch in terms of increasing productivity, food safety, and ensuring quality and healthy product guarantee. Increasing the yield obtained from unit area depends on determining and growing varieties suitable for ecological conditions, as well as cultural practices, and making varieties resistant to these conditions in biotechnological practices. For this reason, it is very important to elucidate the defense mechanisms that plants have against environmental stress factors. In this context, in the thesis study; The aim of this study was to determine the salt tolerance abilities of potato genotypes and to determine their usability in early selection studies by quantitatively determining the expression level of the P5CS1 (delta1-proline-5-carboxylate synthase 1) gen responsible for proline biosynthesis in some potato varieties that we determined to be sensitive and resistant in terms of salt tolerance in previous in vitro studies.