Multiple myelom tanısı ile otolog kök hücre nakli yapılan hastaların sonuçlarının değerlendirilmesi ve nakil öncesi kemik iliği biyopsi plazma hücre oranının nakil sonuçları üzerine etkileri
Evaluation of the results of patients with multiple myeloma diagnosis who underwent autologous stem cell transplantation and the effects of pretransplantation bone marrow biopsy plasma cell ratio on transplantation outcomes
  1. Tez No: 929896
  2. Yazar: AYŞE NUR KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SUYANI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Multipl Myelom Tanısı İle Otolog Kök Hücre Nakli Yapılan Hastaların Sonuçlarının Değerlendirilmesi ve Nakil Öncesi Kemik İliği Biyopsi Plazma Hücre Oranının Nakil Sonuçları Üzerine Etkileri Giriş: Multiple Myelom (MM)'da indüksiyon tedavisi sonrası uygun hastalarda otolog kök hücre nakli (OKHN) ile konsolidasyon yapılması standart bir tedavi yaklaşımıdır. OKHN'nin toplam sağkalıma (OS) etkisi olmamakla birlikte progresyonsuz sağkalım (PFS) süresinin uzamasında önemli bir yere sahiptir. Ancak OKHN sonrası erken relaps görülen hastalarda PFS azalabilmektedir. Nakil sonrası erken relaps olabilecek hastaları öngörmek için bazı prognostik modeller kullanılıyor olsa da, bu tam olarak mümkün değildir. Bazı modellerde nakil öncesi plazma hücre oranı skorlamada kullanılmaktadır. Çalışmamızda hem merkemizin nakil sonuçlarını değerlendirmek hem de nakil öncesi plazma hücre oranlarının nakil başarısı üzerine etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Adana Şehir Hastanesi kemik iliği nakil ünitesinde Ağustos 2020- Mayıs 2024 tarihleri arasında MM nedeniyle OKHN yapılan toplam 69 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri, laboratuvar bulguları, nakil öncesi plazma hücre yüzdeleri ve nakil öncesi/sonrası yanıt durumları ve yanıt süreleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 69 hasta dahil edilmiş olup, OKHN sırasındaki ortanca yaşı 60 (min-maks, 39-71) yıl idi. Hastaların 26 (% 37.7)'sının kadın, 43 (% 62.3)'ünün ise erkek olduğu gözlendi. OKHN sonrası yapılan yanıt değerlendirmesinde 45 (%65,2) hasta tam yanıt (TY), 23 (%33,3) hasta kısmi yanıt (KY) olarak değerlendirildi. Nakil sonrası 7 (%10) hasta eks oldu. Ortanca 19 (4-49) aylık takipte OS olasılığı %85 olarak saptandı. Nakil sonrası 31 (%45,6) hastada progresyon oldu. Progresyonsuz geçen süre ortanca 13 (3-48) ay saptandı. Progresyonsuz sağkalım olasılığı %24,8 olarak hesaplandı. OKHN öncesi yanıt durumuna göre OS TY ve KY olan hastalarda benzer bulundu (%85,1 v.s. %86, p=0,973). OKHN öncesi yanıt durumuna göre PFS olasılığı TY olanlarda %13,2, KY olanlarda %35,2 (p=0,682) idi. OKHN öncesi kemik iliği biyopsi plazma hücre oranı ortanca %4 (0-20) saptandı. OKHN öncesi kemik iliği biyopsi plazma hücre oranının nakil sonrası yanıta etkisi incelendiğinde, plazma hücre oranın nakil sonrası yanıt üzerinde etkisin olmadığı görüldü (p=0,219, CI: 1,089 (0,950-1,248)). Hastalar ortanca plazma hücre oranına göre gruplara ayrıldı. Plazma hücre oranı ≥ 4 olan 33, < 4 olan 27 hasta saptandı. Gruplara ayrılarak nakil sonrası yanıt arasında ilişki olup olmadığına bakıldı ve bir ilişki bulunamadı. OKHN öncesi kemik iliği biyopsi oranına göre (≥ 4 ve < 4) OS olasılıkları benzer saptandı (%87,5 v.s. %77,7, p=0,451). OKHN öncesi kemik iliği plazma hücre oranına göre (≥ 4 ve < 4) PFS olasılığı ≥ 4 olanlarda %32,2,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of the Results of Patients with Multiple Myeloma Diagnosis Who Underwent Autologous Stem Cell Transplantation and the Effects of PreTransplantation Bone Marrow Biopsy Plasma Cell Ratio on Transplantation Outcomes Introduction: Multiple Myeloma (MM) is a hematological cancer that is initially treated with autologous stem cell transplantation (ASCT) as consolidation in suitable patients after induction therapy. Although ASCT has no effect on OS, it has an important role in prolongation of PFS. However, PFS decreases significantly in patients with early relapse after ASCT. Although some prognostic models are used, it is not fully possible to predict patients who will relapse early after transplantation. In some models, pre-transplantation plasma cell ratio is used in scoring. In our study, we aimed to evaluate both the transplantation results of our center and the effects of pre-transplantation plasma cell ratios on transplantation outcomes. Method: The data of 69 patients who underwent ASCT for MM between August 2020 and May 2024 in the Adana City Hospital bone marrow transplantation unit were retrospectively reviewed. The demographic characteristics, laboratory findings, pre-transplant plasma cell percentages, and pre-transplant/post-transplant response status and response durations of the patients were recorded. Findings: 69 patients were included in the study, and the median age at ASCT was 60 (min-max, 39-71) years. It was observed that 26 (37.7%) of the patients were female and 43 (62.3%) were male. In the response assessment after ASCT, 45 (65.2%) patients were evaluated as complete response (CR), 23 (33.3%) patients as partial response (PR). 7 (10%) patients died after transplantation. In the median follow-up of 19 (4-49) months, the OS probability was determined as 85%. Progression occurred in 31 (45.6%) patients after transplantation. The median progression-free survival was determined as 13 (3-48) months. The probability of PFS was calculated as 24.8%. According to the response status before ASCT, OS was found to be similar in patients with CR and PR (85.1% vs. 86%, p=0.973). According to the response status before ASCT, the probability of PFS was 13.2% in patients with CR and 35.2% in patients with PR (p=0.682). The median bone marrow biopsy plasma cell ratio before ASCT was determined as 4% (0-20). When the effect of the bone marrow biopsy plasma cell ratio before ASCT on the response after transplantation was examined, it was seen that the plasma cell ratio had no effect on the response after transplantation (p=0.219, CI: 1.089 (0.950-1.248)). The patients were divided into groups according to the median plasma cell ratio. 33 patients with a plasma cell ratio of ≥ 4 and 27 patients with a plasma cell ratio of < 4 were detected. The groups were separated and examined for a relationship between the response after transplantation, and no relationship was found. According to the bone marrow plasma cell ratio before ASCT (≥ 4 and < 4), the OS probabilities were found to be similar (87.5% vs. 77.7%, p=0.451). According to the bone marrow plasma cell ratio before ASCT (≥ 4 and < 4), the probability of PFS was 32.2% in those with ≥ 4 and 9.3% in those with