Neoplastik ve nonneoplastik kolorektal poliplerin helikobakter pilori ile ilişkisi
Association of neoplastic and nonneoplastic colorectal polyps with helicobacter pylori
  1. Tez No: 929969
  2. Yazar: SABAHATTİN DESTEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Gastroenteroloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji ve Hepatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Helikobacter pilori (H. pilori), üre enzimlerini ve vakuolus toksinlerini salgılayabilen mide mukozasında bulunan yaygın bir gram negatif bakteridir. Çalışmalar, genel popülasyonda H. pilori enfeksiyonu prevalansının %50'den fazla olduğunu göstermiştir. Bazı çalışmalarda H. pilori ile kolon adenomatöz polipleri ve kolon kanseri arasında anlamlı düzeyde istatiksel bir ilişki olduğu bildirilmektedir. Ancak kolorektal poliplerin H. pilori ile olan ilişkisi hala net olarak açıklanamamıştır. Bu retrospektif çalışmamızda gastroskopi ve kolonoskopi yapılan hastalarda midede H. pilori varlığı ile nonneoplastik ve neoplastik kolorektal polipler arasındaki ilişki araştırıldı. 2019 ile 2023 arasında endoskopi uygulanan 18-100 yaş arası hastalar dahil edildi. Kolorektal polibi olan hastalar çalışma grubu ve olmayan hastalar kontrol grubu olarak ayrıldı. Çalışma grubu hastaları da nonneoplastik ve neoplastik polip saptanılan hastalar olarak alt gruplara ayrıldı. Hastaların demografik özellikleri yaş, cinsiyet, Charlson-komorbidite-indeksi, vücut kitle indeksi olarak değerlendirildi. Hastaların mide mukoza biyopsisinde aktif ve kronik gastrit durumu, Sydney sınıflamasındaki bulguları (lenfoid hiperplazi, inflamasyon, mononükleer aktivasyon, metaplazi, atrofi), H. pilori varlığına ve derecesine bakıldı. Kolorektal poliplerde de kolonda yerleştiği bölge, saplı veya sesil morfoloji, soliter veya multipl oluşu, polip boyutları, displazi, karsinoma in situ ve malignite varlığına bakıldı.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori (H. pylori) is a common gram-negative bacterium found in the gastric mucosa that can secrete urea enzymes and vacuolar toxins. Studies have shown that the prevalence of H. pylori infection in the general population is more than 50%. Some studies have reported a significant statistical relationship between H. pylori and colon adenomatous polyps and colon cancer. However, the relationship between colorectal polyps and H. pylori has not yet been clearly explained. In this retrospective study, the relationship between H. pylori in the stomach and nonneoplastic and neoplastic colorectal polyps in patients who underwent gastroscopy and colonoscopy was investigated. Patients aged 18-100 who underwent endoscopy between 2019 and 2023 were included. Patients with colorectal polyps were divided into the study group and patients without colorectal polyps were divided into the control group. The study group patients were also divided into subgroups as patients with nonneoplastic and neoplastic polyps. Demographic characteristics of the patients were evaluated as age, gender, Charlson-comorbidity-index (CMI), body mass index (BMI). Active and chronic gastritis status, findings in Sydney classification (lymphoid hyperplasia, inflammation, mononuclear activation, metaplasia, atrophy), presence and degree of H. pylori were examined in the gastric mucosa biopsy of the patients. In colorectal polyps, the location in the colon, pedunculated or sessile morphology, solitary or multiple, polyp size (mm), dysplasia, carcinoma in situ and presence of malignancy were examined.