Saldırı tespit ve önleme sistemlerinde kullanılan derin öğrenme algoritmaları
Deep learning algorithms used in intrusion detection andprevention systems
- Tez No: 929974
- Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET TAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Güvenlik yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Siber dünyanın yüksek bir hızla büyüdüğü günümüzde siber güvenlik en önemli güvenlik konularından birisi haline gelmiştir. Bu çalışmada siber güvenliğin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilen Saldırı Tespit Sistemleri (STS) ve Saldırı Engelleme Sistemleri'nde (SES) (İng. IDS/IPS) kullanılan derin öğrenme algoritmaları ele alınmıştır. Başlangıçta bilgi güvenliğinin tanımı yapılmış, ardından Saldırı Tespit ve Saldırı Önleme sistemleri hakkında bilgiler sunularak, makine öğrenmesi ve derin öğrenme teknikleri açıklanmıştır. Bu açıklamalar ve tanımlar yapıldıktan sonra STS ve SES teknolojilerinde kullanılan derin öğrenme algoritmaları hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Çeşitli çalışmalar incelenerek hangi saldırı türlerinde hangi derin öğrenme algoritmalarının daha etkili olduğu ve doğru sonuçlar verdiği ortaya konmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Security is an integral part of life. Cyber security has become one of the most important security issues in today's world where the cyber world is growing at a high speed. In this study, deep learning algorithms used in Intrusion Detection Systems (IDS) and Intrusion Prevention Systems (IPS), which is considered an integral part of cyber security, will be examined. At the beginning, information security will be defined, information about Intrusion Detection and Intrusion Prevention systems will be presented, machine learning and deep learning techniques will be explained. After these general explanations and definitions are made, detailed information will be given about the deep learning algorithms used in IDS and IPS technologies. Various studies will be examined, and it will be tried to reveal which deep learning algorithms are more effective in which attack types and give accurate results.