Endometriyum kanserli hastalarda yeni moleküler sınıflamaya göre prognoz analizi, moleküler sınıflamanın validasyonu
Prognostic impact and validation of new molecular classification in endometrial cancer patients
  1. Tez No: 929976
  2. Yazar: MEHMET VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. İLKNUR GÖRKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışmada, endometriyum kanseri tanılı hastalarda yeni moleküler sınıflama sisteminin prognostik önemini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza; 2014 ile 2020 yılları arasında evre I-III endometriyum kanseri tanısıyla cerrahi uygulanan, operasyon materyallerine patoloji anabilim dalı arşivinden ulaşılabilen, 90 hasta dahil edilmiştir. Hastaların materyalleri jinekopatoloji alanında özelleşmiş tek bir patolog tarafından immumhistokimya, NGS ve DNA sekanslama yöntemleriyle yeniden analiz edilmiş, hastaların moleküler alt grupları ve risk grupları yeni sınıflamaya göre yeniden belirlenmiştir. Genel sağkalım (GSK), hastalığa özgü sağkalım (HÖSK) ve yerel yinelemesiz oran (YYO) analizleri Kaplan-Meier testi ile yapılmıştır. Eski ve yeni sınıflama sistemiyle birlikte, diğer prognostik belirteçlerin (TNM ve FIGO evresi değişimi, histolojik tip, tümör derecesi, lenf nodu metastazı, lenfovasküler aralık invazyonu (LVAİ), östrojen (ER) ve progesteron reseptör (PR) durumu) sağkalıma etkisi Log-rank testi ve Cox-Regresyon analiziyle hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This article aims to evaluate the prognostic significance of the new molecular classification system in endometrial cancer (EC) patients. Materials (Patients) and Methods: This study included 90 patients diagnosed with stage I-III endometrial cancer who underwent surgical treatment between 2014 and 2020. Pathological specimens from these patients were retrieved from the archives of Department of Pathology. All samples were reanalyzed by a single pathologist specialized in gynecopathology using immunohistochemistry, next-generation sequencing (NGS), and DNA sequencing techniques. Molecular subgroups and risk classifications were reassessed according to the new classification system. Overall survival (OS), disease-spesific survival (DSS), and local recurrence-free rate (LRFR) were analyzed using the Kaplan-Meier method. The impact of the previous and new classification systems, along with other prognostic factors—including TNM and FIGO stage changes, histological type, tumor grade, lymph node metastasis, lymphovascular space invasion (LVSI), and estrogen (ER) and progesterone receptor (PR) status—on survival outcomes was assessed using the Log-rank test and Cox regression analysis. A p-value of