Abdominal cerrahi girişim uygulanan hastalarda gastrointestinal semptomların beslenme durumu ve hareketlilik düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of gastrointestinal symptoms with nutrition status and mobility level in patients undergoing abdominal surgery
- Tez No: 929981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ÖZSABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, abdominal cerrahi girişim geçiren hastalarda gastrointestinal semptomların beslenme durumu ve hareketlilik düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini genel cerrahi servisinde yatan ve abdominal cerrahi girişim geçiren 207 hasta oluşturmuştur. Veriler; Şubat 2024-Ekim 2024 tarihleri arasında, hastalarla yüz yüze görüşülerek,“Hasta Bilgi Formu”,“Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ)”,“Nutrisyonel Risk Değerlendirme Ölçeği (NRS-2002)”ve“Gözlemci Hareketlilik Ölçeği (GHÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 46.86 ± 12.76 yıl, %50.2'si kadın, %75.4'ü ilköğretim mezunu idi. Hastaların hastanede yatış süresi ortalaması 4.72 ± 1.33 gün, ilk mobilizasyon zamanları 6.25 ± 0.96 saat, tamamı laparoskopik cerrahi girişim geçirmiş olup, %42'si hepatopankreatobiliyer, %41.6'sı herni onarımı ve %16.4'ü apendektomi ameliyatı geçirmiştir. Hastaların GSDÖ ortalama puanı 24.83 ± 5.68, NRS-2002 ortalama puanı 0.28±0.556 ve GHÖ ortalama puanı 8.2 ± 2.92'dir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was conducted to investigate the relationship between gastrointestinal symptoms and nutritional status and mobility level in patients undergoing abdominal surgery. The sample of the study consisted of 207 patients hospitalized in the general surgery service who underwent abdominal surgery. Data were collected by face-to-face interviews between February 2024 and October 2024 using the“Patient Information Form”,“Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSRS)”,“Nutritional Risk Screening (NRS-2002)”and“Observer Mobility Scale (OMS)”. The mean age of the patients included in the study was 46.86 ± 12.76 years, 50.2% were female, and 75.4% were primary school graduates. The mean length of hospital stay was 4.72 ± 1.33 days, the mean time to first mobilization was 6.25 ± 0.96 hours, and all of the patients underwent laparoscopic surgical interventions; 42% underwent hepatopancreatobiliary surgery, 41.6% underwent hernia repair and 16.4% underwent appendectomy. The mean GSRS score was 24.83 ± 5.68, the mean NRS-2002 score was 0.28 ± 0.556 and the mean OMS score was 8.2 ± 2.92.