Tip 2 Diabetes mellitus tanısı olan bireylerde denge fonksiyonlarının ve düşme korkusunun değerlendirilmesi
Assessment of balance and fear of falling in people with Type 2 Diabetes mellitus
  1. Tez No: 929985
  2. Yazar: NURCAN DONMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU MÜJDECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, Tip 2 Diabetes Mellituslu (DM)'li bireylerde denge fonksiyonlarının ve düşme korkusunun değerlendirilmesidir. Çalışmaya dahiliye hekimi tarafından tanı konulup, düzenli takip edilmekte olan 30 Tip 2 DM hastası (n=30) ve 30 sağlıklı birey (n=30) dahil edildi. İki grupta da tüm bireylere denge ve düşme riskinin değerlendirilmesinde; Mini Mental Test (MMT), Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği (FES-1), Görsel Analog Skalası (GAS), Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Dengenin Kliniğe Uyarlanmış Duyusal Modifiye Etkileşim Testi (CTSIBm), Tandem Duruş ve Yürüyüş Testi, Tinetti Denge ve Yürüme Testi (TDT-TYT), Tek Ayak Üzerinde Durma Testi (TADT), Fonksiyonel Öne Uzanma Testi (FUT), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), 30 sn Kalk Otur Testi uygulandı. Bireylerin yaşam kalitelerini ve kaygı düzeylerini değerlendirmek için Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (DKÖ-SKÖ), Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği (EQ-5D) ölçekleri kullanıldı. Denge test parametrelerinin karşılaştırılmasında, TDT (p=0,008), TADT (p=0,001), FUT (p=0,024), TANDEM yürüyüş testi (p=0,011), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi puan ortalamaları (p=0,003) açısından gruplar arasında anlamlı fark saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate balance functions and fear of falling in individuals with Type 2 Diabetes Mellitus (DM). The study included 30 Type 2 DM patients (n=30) and 30 healthy individuals (n=30) who were diagnosed by an internist and followed up regularly. In the evaluation of balance and fall risk in all individuals in both groups; Mini Mental Test (MMT), International Falls Efficacy Scale (FES-1), Visual Analog Scale (VAS), Berg Balance Scale (BBS), Clinically Adapted Sensory Modified Interaction Test of Balance (CTSIBm), Tandem Posture and Gait Test, Tinetti Balance and Walking Test (TDT-TYT), Standing on One Leg Test (TADT), Functional Forward Reach Test (FUT), Timed Stand and Walk Test (STWT), 30 s Stand and Sit Test were performed. State-Trait Anxiety Scale (STAI TX Ⅰ-Ⅱ) and General Quality of Life Scale (EQ-5D) scales were used to evaluate the quality of life and anxiety levels of the individuals. In the comparison of balance test parameters, a significant difference was found between the groups in terms of mean scores of TDT (p=0,008), TADT (p=0,001), FUT (p=0,024), TANDEM walking test (p=0,011), timed get up and walk test (p=0,003).