Akdeniz'in doğu satranç tahtası
Eastern chessboard of Mediterranean
  1. Tez No: 930034
  2. Yazar: AHMET KEMAL ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BAYSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı“Doğu Akdeniz”bölgesinin jeopolitiği, bölgede yaşanan gelişmelerin, global askeri, ekonomik ve siyasi sistemlerine etkisi ile Doğu Akdeniz'e kıyısı olan devletlerin bölge üzerinde ki yaklaşımlarını incelemektir. Bu kapsamda,“Doğu Akdeniz”bölgesinin coğrafi ve siyasi sınırlarını ortaya koymak, sahip olduğu enerji kaynakları ticaret yolları ile stratejik konumunu tanımlayabilmek, bölgenin günümüz enerji jeopolitiği üzerinden gelişen hamleleri değerlendirmek amacı güdülmektedir. Günümüzün en büyük ihtiyaçlarından birisi enerji kaynağıdır. Bu noktada Doğu Akdeniz enerji havzası olarak uluslararası ilginin toplandığı bir bölgedir. Bölgeden elde edilecek kazanımlarla ekonomik ve siyasi güç olma isteğinde olan aktörler Doğu Akdeniz'de boy göstermektedir. 20'inci Yüzyıl'ın ikinci yarısından itibaren deniz tabanında keşfedilen enerji kaynakları, satranç hamlelerinin enerji oyununa dönüşmesine neden olmuştur. Ancak oyun kurallarını uluslararası hukuka uygun hamleler ile şekillendirmeyen aktörler, hakkaniyete uygun olmayan kazanımlar elde etmeye çalışmaktadır. Bu kapsamda bölgede en uzun deniz kıyısına dolayısıyla deniz yataklarında bulunan kaynakların da hak sahibi devletlerden biri olan Türkiye'yi hukuksuz bir şekilde saf dışı etme çabaları devam etmektedir. Uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde deniz yetki alanları sorun sahaları ve enerji kaynakları paylaşım mücadeleleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the geopolitics of the“Eastern Mediterranean”region, the effects of the developments in the region on the global military, economic and political systems, and the approaches of the states that have a coast to the Eastern Mediterranean on the region. In this context, it is aimed to reveal the geographical and political boundaries of the“Eastern Mediterranean”region, to define its strategic position with its energy resources, trade routes, and to evaluate the moves that develop over the region's today's energy geopolitics. One of the biggest needs of today is energy source. At this point, the Eastern Mediterranean is a region where international attention is gathered as an energy basin. Actors who want to become an economic and political power with the gains from the region show up in the Eastern Mediterranean The energy sources discovered on the sea floor since the second half of the 20th century have caused chess moves to turn into an energy game. However, actors who do not shape the rules of the game with moves in accordance with international law are trying to gain gains that are not in line with equity. In this context, efforts to unlawfully eliminate Turkey, which is one of the states that have the longest coastline in the region and therefore one of the beneficiary states of the resources in the sea beds, continue. Within the framework of international law rules, maritime jurisdiction areas, problem areas and energy resources sharing struggles are discussed.