The effects of China's thought system and space perception on chinese geopolitical understanding
Çin'in düşünce sistemi ve mekân algısının Çin jeopolitik anlayışına etkileri
  1. Tez No: 930035
  2. Yazar: MEHMET ONUR ERASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BAYSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çin'in son yıllarda dünya sisteminde yeni bir güç olarak ortaya çıkışı, Batı'nın demokratik devlet yönetimi, liberal ekonomik sistem anlayışı, egemenliğin ittifaklar yardımıyla dağıtılması ve şeffaflık gibi normlar yardımı ile anlatılmaya çalışılsa da Çin'in jeopolitik anlayışı farklı ilkelere dayanmaktadır. Nasıl ki insanlar hayatlarıyla ilgili kararlar alırken fiziki şartları ve yargıları dikkate alıyorlarsa, devletler de politikalarını oluştururken coğrafya ve yönetim felsefelerine başvurmaktadırlar. Bu çalışma, jeopolitik alanındaki hakim görüş ve teorilerin Çin jeopolitik uygulamalarını açıklamada ne kadar başarılı olabileceğini ve tarihin, felsefi inançların ve mekansal algının Çin'in jeopolitik anlayışını nasıl etkilediğini incelemeyi amaçlamaktadır.Yapılacak araştırmada Çin jeopolitiğine ilişkin klasik değerlendirmelerin dışında yeni ve farklı bir bakış açısı ortaya konulmaya çalışılacaktır. Klasik jeopolitik değerlendirmelerin, Çin gibi son yıllarda küresel egemenlik yolunda ilerleyen bir ülkenin jeopolitik anlayışını açıklamak için ne ölçüde yeterli olabileceği; bu tezin ana konusu olacaktır.
Özet (Çeviri)
Although that the emergence of China as a new power in the world system in recent years has been tried to be explained by the democratic state administration of the West, the liberal economic system, the distribution of sovereignty with the help of alliances, and transparency, China's geopolitical understanding is based on different principles. Just as people take into account the physical conditions and judgments while making decisions about their lives, states also apply to their geography and management philosophies when forming their policies. This study aims to examine how successful the dominant views and theories in the field of geopolitics can be in explaining Chinese geopolitical practices and how history, philosophical beliefs and spatial perception affect China's geopolitical understanding. In the research to be carried out, it will be tried to put forward a new and different perspective other than the classical evaluations on Chinese geopolitics. But to what extent these theories can be sufficient to explain the geopolitical understanding of a country like China, which has been on the road to global domination in recent years; this will be that thesis' primary subject in question.