Libya'daki gelişmelerin Türk dış politikasına etkisi (2011-2022)
The effect of developments in Libya on Turkish foreign policy (2011-2022)
- Tez No: 782204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT YALDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
11 Eylül Saldırıları/ABD'nin Irak İşgali/2008 Ekonomik Krizi ile başlayan/devam eden ABD'nin uluslararası alandaki gerileyişi, Arap Baharı süreciyle birlikte bölgesel ve küresel alanda daha fazla hissedilmektedir. ABD'nin bu gerileyişi nedeniyle Ortadoğu, Akdeniz, Basra Körfezi, Kızıldeniz ve Afrika Kıtası'nda meydana gelen güç boşluğunun ikinci bir aktör tarafından doldurulamaması, küresel ve bölgesel güç olma hedefinde olan aktörlerin bölgeye ilgisini artırmaktadır. 2011'de NATO Müdahalesi sonrasında Libya'da Kaddafi'nin devrilmesiyle ortaya çıkan siyasi istikrarsızlık, bu ilginin Libya üzerinde yoğunlaşmasına zemin hazırlamış ve Libya ABD, Fransa, Rusya, Türkiye, Mısır, Suudi - BAE İttifakı'nın doğrudan Avrupa Birliği (AB), İsrail, Yunanistan ve Kuzey Afrika Devletleri'nin ise dolaylı olarak varlık gösterdiği bir çatışma alanına dönüşmüştür. Doğu Akdeniz'deki MEB Anlaşmazlıkları, Ekonomik Kalkınma Hedefleri, Enerji Güvenliği, İdeolojik Yayılma, Rejim Güvenliği'nin Korunması; Ortadoğu, Akdeniz ve Afrika Kıtası'ndaki siyasi, ekonomik ve askeri güç dengelerini koruma/değiştirme hedefleriyle Libya İç Savaşı'na taraf olan bu aktörlerin, sahada vekalet savaşlarıyla birbirlerine üstünlük kuramaması, bu aktörler arasında askeri çatışma olasılığını güçlendirerek Libya İç Savaşı'nı bölgesel bir rekabet/kriz alanından çıkartarak uluslararası bir rekabet/kriz halini almasıyla sonuçlanmıştır. Bu noktada Türkiye, yeniden yapılanma aşamasında olan küresel ve bölgesel statükoyu kendi lehine değiştirmek, ABD, Rusya ve AB gibi küresel güçlerin küresel ve bölgesel politikalarını kendi ulusal güvenlik ve çıkarlarına aykırı bir şekilde konumlandırmasını önlemek, Yunanistan, Mısır, İsrail ve Suudi - BAE İttifakı gibi bölgesel güçlerle yaşadığı sorunlar karşısında Ortadoğu, Akdeniz ve Afrika Kıtası'nda jeopolitik, ekonomik, ideolojik, siyasi ve askeri kazanımlar elde ederek bölgesel güç olmayı hedeflemektedir. Ancak küresel ve bölgesel anarşinin artmasıyla birlikte yukarıda isimleri geçen devletlerin güçleri oranında küresel ve bölgesel hegemonya kurma girişimlerinde bulunmaları ve bu amaçla Libya İç Savaşı'nda farklı gerekçelerle etkinlik göstermeleri, Libya'yı çok zor/karmaşık bir satranç tahtası haline getirmektedir. ANAHTAR KELİMELER:Libya İç Savaşı, Türk Dış Politikası, Bölgesel Güç Dengeleri, Doğu Akdeniz, Ortadoğu, Münhasır Ekonomik Bölge, Enerji Güvenliği.
Özet (Çeviri)
Starting with the 9/11 attacks/the USA's invasion of Iraq/the 2008 Economic Crisis, the USA's decline in the international arena has been felt more in the regional and global arena with the Arab Spring process. The inability of a second actor to fill the power vacuum in the Middle East, the Mediterranean, the Persian Gulf, the Red Sea, and the African Continent due to the decline of the US increases the interest of actors aiming to become global and regional powers. The political instability that emerged in Libya after the overthrow of Gaddafi following the NATO intervention in 2011 paved the way for the focus of attention on Libya, and Libya turned into a conflict zone where the United States, France, Russia, Turkey, Egypt, SaudiUAE Alliance directly and the EU, Israel, Greece, and the North African States indirectly had a presence. EEZ Disputes in the Eastern Mediterranean, Economic Development Goals, Energy Security, Ideological Expansion, Preserving Regime Security; the inability of these actors, who became parties to the Libyan Civil War to preserve/change the balance of political, economic and military power in the Middle East, the Mediterranean and the African continent, to outmaneuver each other through proxy wars on the ground has strengthened the possibility of military conflict between these actors, resulting in the Libyan Civil War moving from a regional competition/crisis to an international competition/crisis. At this point, Turkey aims to change the global and regional status quo, which is in the process of restructuring, in its favor, to prevent global powers such as the US, Russia, and the EU from positioning their global and regional policies in a manner contrary to its national security and interests, and to become a regional power by achieving geopolitical, economic, ideological, political and military gains in the Middle East, the Mediterranean and the African Continent in the face of problems with regional powers such as Greece, Egypt, Israel, and the Saudi - UAE Alliance. However, Libya has become a very difficult/complex chessboard as the above - mentioned states attempt to establish global and regional hegemony in proportion to their power with the increase in global and regional anarchy, and for this purpose, they are active in the Libyan Civil War for different reasons. KEYWORDS:Libyan Civil War, Turkish Foreign Policy, Regional Balance of Power, East Mediterranean, Middle East, Exclusive Economic Zone, Energy Security.