Kur'an'da sabır: Ulu'l-Azm peygamberlerin örnekliği
Patience in the Qur'an: Example of the U'lul Azm prophets
- Tez No: 930037
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOYSALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsanın gerek Allah ile olan gerek yaratılanlarla gerekse kendi nefsi ile olan bütün ilişkilerinde sabrın önemli bir yeri vardır. Dünya hayatının inşasında büyük rolü olan sabrın ahiret yaşantısının inşasında da önemli bir rolü vardır. İmtihanlarla mücadelede sabır göstermek Allah ile olan ilişkide müspet bir iz bırakılmasının yanı sıra musibetlerle olan mücadelede bir yöntem olarak sabır göstermek yaratılmışlarla olan ilişkilerde de müspet bir iz bırakılmasına yardımcı olmaktadır. Kişinin kendi nefsi ile olan mücadelesinde hayra meyyal şerden mümtenî olmasına yardımcı olan ahlâkî duruşun adı sabırdır. Bu yönüyle sabırlı olmak kişiyi erdemli ve ahlaklı mesabesine yükseltir. İnsan sabrıyla beraber Allah katından bir övgüye ve mükâfata layık görülürken insanlar arasında da huzuru ve esenliği temin etmesiyle farklı bir dereceye ulaşmış olur. Nefsin arzusuna boyun eğmeyerek nefse ağır gelen farziyetleri yerine getirme noktasında da sabretmeyenlere nazaran üstün bir dereceye gelinir. Çalışmamızla sabır kavramının Kur'ân terimi olarak kavramsal analizlerinin yapılıp ulü'l-âzm peygamberlerin yaşayışları ön plana çıkarılarak somutlaştırılmasına katkı sağlamaya çalışılmıştır. Çalışmamız sabır ve ulü'l-âzm peygamberler konulu âyetleri anlamak ve yorumlamak üzere kurulmuştur. Ne, niçin, nasıl gibi soruların cevaplarının arandığı çalışmamız soyut kavramların örnek kişiler üzerinden somutlaştırılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Patience has an important place in all of man's relationships, both with God, with the creatures, and with his own self. Patience, which has a great role in the construction of worldly life, also has an important role in the construction of the afterlife. Showing patience in the fight against trials helps to leave a positive mark in the relationship with God, as well as showing patience as a method in the fight against calamities helps to leave a positive mark in the relations with the creatures. The name of the moral stance that helps a person to avoid good and evil in his struggle with his own self is patience. In this respect, being patient elevates a person to the status of virtuous and moral. While man is deemed worthy of praise and reward from God with his patience, he also reaches a different level by ensuring peace and well-being among people. By not bowing to the desires of the soul, one reaches a superior level compared to those who are impatient in fulfilling obligations that are burdensome to the soul. With our study, we tried to contribute to the concretization of the concept of patience as a Qur'anic term by conceptually analyzing it and highlighting the lives of the great prophets. Our study was established to understand and interpret the verses about patience and great prophets. Our study, in which answers to questions such as what, why and how are sought, contributes to the concretization of abstract concepts through example people.