Öğretmenlerin sosyal kaytarma davranışları ile okul iklimi arasındaki ilişki
The relationship between teachers' social loafing behaviors and school climate
- Tez No: 930038
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY NURİ TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin sosyal kaytarma davranışları ile okul iklimi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca öğretmenlerin sosyal kaytarma davranışları ile okul iklim algıları çeşitli değişkenlere göre karşılaştırılması yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini İzmir ili Gaziemir ilçesinde görev yapan (ilkokul, ortaokul, lise) 335 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri“Sosyal Kaytarma Ölçeği”ve“Okul İklim Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t- testi, tek yönlü varyans (ANOVA) analizi kullanılmıştır. Öğretmenlerin sosyal kaytarma davranışları ile okul iklimi arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğretmenlerin sosyal kaytarma davranışları ile cinsiyet, medeni durum ve mesleki kıdem değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Yaş, branş, okul türü ve mevcut okul süresi değişkenleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Öğretmenlerin okul iklimi algıları ve tüm alt boyutları ile cinsiyetleri arasında anlamlı bir farklılaşma bulunmamıştır. Öğretmenlerin medeni durumlarına göre okul iklim algıları ve alt boyutlarından“Demokratiklik ve Okula Adanma”,“Başarı Etkenleri Boyutunda anlamlı farklılık bulunurken diğer alt boyutlarında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Öğretmenlerin yaşlarına göre okul iklimi algıları ve alt boyutlarından ”Demokratiklik ve Okula Adanma“, ”Liderlik ve Etkileşim“ ve ”Samimiyet“ boyutları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Öğretmenlerin branşlarına göre okul iklim algıları arasında ”Samimiyet Boyutu“ dışında diğer tüm boyutlarda ve okul ikliminin tamamında farklılık bulunmuştur. Okul türü değişkeni ile okul iklimi ve tüm alt boyutları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğretmenlerin mesleki kıdemlerine göre okul iklim algıları ”Başarı Etkenleri Boyutunda“ anlamlı bir şekilde farklılaşırken okul iklimi ve diğer tüm alt boyutlarda anlamlı farklılaşma bulunmamıştır. Öğretmenlerin mevcut okullarındaki görev sürelerine göre okul iklim algıları ”Çatışma Boyutunda" anlamlı bir şekilde farklılaşırken okul iklimi ve diğer tüm alt boyutlarda anlamlı farklılaşma bulunmamıştır. Öğretmenlerin sosyal kaytarma davranışları ile okul iklim algıları ve tüm alt boyutları arasında negatif yönde, güçlü, anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between teachers' social loafing behaviors and school climate. In addition, teachers' social loafing behaviors and school climate perceptions were compared according to various variables. The sample of the study consists of 335 teachers (primary, secondary, high school) working in Gaziemir district of Izmir province. The data of the study were collected through“Social Loafing Scale”and“School Climate Scale”. Descriptive statistics, independent sample t-test, one-way variance (ANOVA) analysis were used to analyze the sub-problems of the study. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between teachers' social loafing behaviors and school climate. According to the results of the study, no significant difference was found between teachers' social loafing behaviors and gender, marital status and professional seniority variables. A significant difference was found between the variables of age, branch, school type and current school duration. There was no significant difference between teachers' perceptions of school climate and all its sub-dimensions and their gender. According to the marital status of the teachers, a significant difference was found in school climate perceptions and its sub-dimensions“Democratism and Dedication to School”,“Success Factors Dimension”, while no significant difference was found in other sub-dimensions. According to the age of the teachers, a significant difference was found between their perceptions of school climate and its sub-dimensions“Democratism and Dedication to School”,“Leadership and Interaction”and“Sincerity”. There was a significant difference between the school climate perceptions of teachers according to their branches in all dimensions except“Sincerity Dimension”and in all dimensions of school climate. A significant difference was found between the school type variable and school climate and all its sub-dimensions. According to the professional seniority of the teachers, their perceptions of school climate differed significantly in the“Success Factors Dimension”, while no significant difference was found in school climate and all other sub-dimensions. According to the tenure of the teachers in their current schools, their perceptions of school climate differed significantly in the“Conflict Dimension”, but no significant difference was found in school climate and all other sub-dimensions. A negative, strong, significant relationship was found between teachers' social loafing behaviors and their perceptions of school climate and all its sub-dimensions.