Taberî tefsirinde Katâde B. Diâme'nin rivayetleri (Bakara Suresi özelinde)
Inthetafsir of Tabari, Gatada B. narrations of Diame (Special Tosurah Baqara)
- Tez No: 930040
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE TEBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma Muhammed b. Cerîr et-Taberî'nin telif ettiği Câmiu'l-Beyân an Te'vîli Âyi'l-Kur'ân adlı eserin Bakara Sûresi bölümünde Kâtade b. Diâme'den nakledilen rivayetleri konu edinmektedir. Tabiîn döneminin en önemli müfessirlerinden biri olan Katâde b. Diâme tefsirde dördüncü tabakanın başı olarak kabul edilmektedir. O, güçlü hafızası ve keskin zekâsı sayesinde hadis alanında sika râvi olarak kabul edilmiştir. Kur'ân tefsiri ile ilgili naklettiği rivayetler onun ilmî mirasının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Kur'ân'ın mesajlarının anlaşılmasında önemli bir rol oynayan Katâde, özellikle Kur'ân İlimlerinin gelişmesine katkı sağlayan pek çok rivayet aktarmıştır. Rivayetlerinde Hz. Peygamberin haberleri yanı sıra Sahabe ve Tabiîn görüşlerine de yer vererek kendinden önceki ve kendi dönemindeki tefsir alimlerinin yolunu takip etmiş, ayetlerle ilgili yaptığı yorumlarla ise bu ilmî birikimi daha da derinleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the narrations transmitted by Katâda b. Di'âme in the section of the Jâmi' al-Bayân 'an Tawîlî Âyât al-Qur'ân (The Comprehensive Explanation of the Interpretation of the Verses of the Qur'an) by Muhammad b. Jarîr al-Tabarî, specifically in the chapter on Surah al-Baqarah. Katâda b. Di'âme, one of the most prominent exegetes of the Tabi'în (Successors) period, is regarded as the head of the fourth generation of Islamic exegesis. Due to his strong memory and sharp intellect, he was recognized as a trustworthy narrator in the field of Hadith. The narrations he transmitted regarding Qur'anic exegesis constitute an important part of his scholarly legacy. Katâda played a significant role in understanding the messages of the Qur'an, and he contributed numerous narrations that advanced the development of Qur'anic sciences. In his narrations, Katâda included not only reports from the Prophet Muhammad (PBUH) but also the opinions of the Sahabah (Companions) and Tabi'în (Successors). By doing so, he followed the path of the exegetes before him and in his time, while deepening this scholarly heritage through his own interpretations of the verses.