Beyin kanserli hastalarda bazı hücreler arası, düzenleyici ve büyüme faktörü değişkenlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of some intercellular, regulatory, and growth factor variables in patients with brain cancer
- Tez No: 930042
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN ÖZDEMİR, PROF. DR. FİRAS SHAWQİ ALGBURI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kanser, bazı hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve ardından uzak anatomik bölgelere metastaz yapması ile karakterize olan bir grup hastalıktan oluşur. Beyin kanseri, yüksek ölüm oranı ve karmaşık biyolojik yapısı nedeniyle önemli bir araştırma konusudur. Bu çalışmada, beyin kanseri hastalarında bazı hücreler arası, düzenleyici ve büyüme faktörü değişkenlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada, Irak'ta bulunan çeşitli hastanelerden 90 gönüllü dahil edilip üç grup oluşturuldu. Bu gönüllüler üç gruba ayrıldı: kontrol grubu, iyi huylu beyin tümörü olan hastalar ve kötü huylu beyin tümörü olan hastalar. Her grup kendi içinde diyabeti olanlar ve olmayanlar şeklinde iki alt gruba ayrıldı. Araştırmada, hücresel iletişim ve büyüme faktörlerine etkisi bilinen amiloid polipeptid, anjiopoietin-1, anjiopoietin-2, desmoglein-3, eotaksin-2, integrin beta-1, integrin beta-3, intelektin-1, proprotein konvertaz-1 ve sestrin-1 düzeyleri ELISA yöntemi kullanılarak ticari kitler ile ölçüldü. Hastalığa dair bilgileri içeren bir anket formu uygulandı ve numune toplama için etik onayı alındı. Bulgular beyin kanseri hastalarında bu parametrelerin belirgin değişiklikler gösterdiğini ortaya koymuştur. Beyin kanserinin iyi veya kötü huylu olmasına bağlı olarak sonuçların değiştiği gözlendi. Hastalarda diyabet olmasının da parametrelerde belirgin farklara yol açtığı bulundu. Ayrıca, vücut kitle indeksi ve yaş gibi faktörlerin de biyobelirteç seviyeleri üzerinde etkili olduğu gözlendi. Sonuç olarak, bu biyobelirteçlerin beyin kanseri tanı ve tedavi süreçlerinde bir rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma, beyin tümörleri ile ilişkili biyobelirteçlerin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayarak gelecekteki klinik uygulamalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Cancer is a group of diseases characterized by the uncontrolled proliferation of certain cells, followed by metastasis to distant anatomical regions. Due to its high mortality rate and complex biological structure, brain cancer remains a significant research topic. This study evaluates certain intercellular, regulatory, and growth factor variables in brain cancer patients. A total of 90 volunteers from various hospitals in Iraq were included in the study and divided into three groups: a control group, patients with benign brain tumors, and patients with malignant brain tumors. Each group was further subdivided into two subgroups based on the presence or absence of diabetes. The levels of biomarkers known for their roles in cellular communication and growth factors, including amyloid polypeptide, angiopoietin-1, angiopoietin-2, desmoglein-3, eotaxin-2, integrin beta-1, integrin beta-3, intelectin-1, proprotein convertase-1, and sestrin-1 were measured using commercial kits with the ELISA method. A questionnaire capturing disease information was administered, and ethical approval was obtained for sample collection. The findings revealed significant changes in these parameters among brain cancer patients. Results varied depending on whether the brain tumor was benign or malignant. Additionally, diabetes was found to cause notable differences in these parameters. Moreover, factors such as body mass index and age were observed to influence biomarker levels. In conclusion, these biomarkers may play a role in the diagnosis and treatment of brain cancer. This study contributes to a better understanding of biomarkers associated with brain tumors, potentially guiding future clinical applications.