Polipropilen matrisli cam elyaf takviyeli termoplastik kompozitlerin üretim konsolidasyon parametrelerinin belirlenmesi
Determination of production consolidation parameters of glass fiber rei̇nforced thermoplastic composites with polypropylene matrix
  1. Tez No: 930043
  2. Yazar: ABDULLAH SAAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜL APALAK, DOÇ. DR. UMUT ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, cam elyaf takviyeli polipropilen (GFR-PP) kompozitlerin mekanik ve termal özellikleri üzerindeki üretim parametrelerinin etkileri incelenmiştir. Üretim süreçlerinde farklı basınç seviyeleri (10, 20, 30 bar) ve basınç uygulama süreleri (5, 10, 20 dakika) değerlendirilmiştir. Numuneler, kademeli kalıp kullanılarak sıcak presleme yöntemiyle hazırlanmış, eğilme dayanımları üç nokta eğme testleriyle, termal davranışları ise Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC) yöntemiyle analiz edilmiştir. Sonuçlar, basınç ve süre değişkenlerinin malzeme homojenliği, lif-matris bağlanması ve boşluk oluşumu üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, GFR-PP kompozitlerin üretim süreçlerinin iyileştirilmesine bilimsel bir temel sunarak, havacılık ve diğer mühendislik alanlarındaki potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of production parameters on the mechanical and thermal properties of glass fiber-reinforced polypropylene (GFR-PP) composites were investigated. Different pressure levels (10, 20, 30 bar) and pressure application durations (5, 10, 20 minutes) were evaluated. The samples were prepared using a stepwise mold and subjected to the hot pressing method. Their flexural strength was analyzed through three-point bending tests, while their thermal behavior was examined using Differential Scanning Calorimetry (DSC). The results indicated that pressure and duration variables significantly influence material homogeneity, fiber-matrix bonding, and void formation. This study provides a scientific basis for optimizing GFR-PP composite manufacturing processes and highlights their potential in aerospace and other engineering applications.