Accelerating Preliminary Design Through a Fast CFD solver and a Data-Driven Method
Hızlı CFD Çözümleyici ile Veri Güdümlü (Verilere Dayalı) yöntem vasıtasıyla Hızlandırılan Ön Tasarım
  1. Tez No: 930073
  2. Yazar: BERKAY ORALALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FABIAN DUDDECK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Technische Universität München
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dijital dönüşümün hızla gelişen ortamında, hızlı simülasyon yöntemleri dijital ikiz uygulamaların kabiliyet ve kapasitelerinin devrimsel gelişiminde önemli bir unsur haline gelmiş bulunmaktadır. Lattice Boltzmann Metodu (LBM), böyle bir dijital dönüşümde kritik önemde bir rol oynayabilir. Bu tezde ele alınarak sunulan çalışma ile, hızlı kompütasyonel (hesaplamalı/bilgisayar destekli) akışkanlar dinamiğinde (CFD) endüstri bakımından cazip bir kapsayıcı uygulamanın üretilerek oluşturulmasında LBM'nin potansiyelinin araştırılması amaçlanmaktadır. Bu tez çerçevesinde yer alan simülasyonla, ısı transferi sorunlarına odaklanılacak olup, modellerin simüle edilmesinde OpenlB (AçıklB) kullanılacaktır. Bir yandan Karlsruhe Teknoloji Enstitüsütarafından geliştirilen OpenlB önde gelen bir LBM uygulaması olarak öne çıkarak dikkat çekiyor olmakla birlikte, özellikle kapsamlı bir konjüge/eşlenik ısı transferi analizinin gerçekleştirilmesinde hala iyileştirme/gelişme için yer ve fırsat mevcuttur. Bu ise, literatür üzerine inşa edilebilecek olası uygulamaların araştırılmasını teşvik eder mahiyettedir. Güvenilir bir ısı kaynağı sınırı gerçekleştirilerek sağlanmasının ardından, konveksiyon sorunlarının doğrulanması/validasyonu daha derinlemesine ele alınacaktır. Ticari bir CFD yazılımından yararlanılmak suretiyle üç farklı modelin doğrulanması söz konusu olacaktır. İlk iki model, çalışmanın temelini oluşturan basit bir geometri ile minimal elemanlara sahip olmalarıyla karakterize edilmektedir. Temel bir kabin temsilinden ibaret olan üçüncü model ise pratik bir endüstriyel deneme vakası işlevini yerine getirmektedir. Doğru ve hassas sonuçların elde edilmesine ek olarak, temel hedeflerden biri daha hızlı ve daha fazla karşılıklı etkileşim içeren simülasyonların elde edilmesidir. Bu tezin kapsamı çerçevesinde, çeşitli uygulamalar vasıtasıyla karşılıklı etkileşimin geliştirilmesi ve gerek önceki gerekse de sonraki işleme adım ve aşamalarının hızlandırılması yeğlenmiştir. Söz konusu böyle bir geliştirmeye ilişkin araştırma, Teklik/Bütünsellik entegrasyonu aracılığıyla yürütülecek olup, bu sayede de Unix-türü simülasyon algoritmaları üzerinden gerek kullanıcı etkileşiminin gerekse de simülasyon verim ve randımanının yükseltilerek güçlendirilmesinde bütünleşik bir yaklaşıma imkan tanınmakta ve sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the rapidiy evolving landscape of digital transformation, fast simulation methods, became an essential element in revolutionizing the capabilities of digital twin applications. The Lattice Boltzmann Method (LBM) could play a crucial role in such digital transformation. The presented work in this thesis aims to investigate the potential of LBM in generating an industry-appealing immersive application for fast computational fluid dynamics (CFD). The simulations under the scope of this thesis will center on heat transfer problems and OpenLB will be used in simulating the models. While OpenLB, developed by the Karlsruhe Institute of Technology, stands as a leading LBM implementation, there remains room for enhancement, particularly in achieving a comprehensive conjugate heat transfer analysis. This prompts an exploration into potential implementations that can be built on top of the library. After achieving a reliable heat source boundary, the validation of convection problems will be delved deeper. Three different models will be validated using a commercial CFD software. The initial two models are characterized by simple geometry and minimal elements that lay the groundwork. The third model, a basic cabinet representation, serves asa practical industry test case. In addition to obtaining accurate results, a key objective is to achieve faster and more interactive simulations. Within the scope of this thesis, it is opted to enhance interactivity and accelerate pre- and post-processing steps through various implementations. The exploration of this development will be conducted through Unity integration, providing a unified approach to elevate both user interaction and simulation efficiency across Unix-type simulation algorithms.