Kronik omuz ağrısında geleneksel fizyoterapi programına ek olarak uygulanan Aşamalı Motor İmgeleme tedavisinin etkinliği
Effectiveness of Graded Motor Imagery Therapy added to conventional physiotherapy program in chronic shoulder pain
  1. Tez No: 930072
  2. Yazar: SEDA SIRLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ALACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Merkezi duyarlılaşma ve kortikal değişimlerden kaynaklanan kronik omuz ağrısı (KOA), aşamalı motor imgelemeden (AMİ) fayda görebilir, ancak AMİ'nin KOA'daki kullanımı yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışma, KOA hastalarında AMİ'nin geleneksel fizyoterapiye eklenmesinin ağrı, mekanik duyarlılık, lateralizasyon değerlendirmesi, motor imgeleme yeteneği, merkezi duyarlılaşma semptomları, iki nokta ayrımı, ağrı ile ilişkili korku ve hasta memnuniyeti üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Tek kör, randomize kontrollü bu çalışmada, KOA tanılı 30 katılımcı, yalnızca geleneksel fizyoterapi (GF) veya AMİ'nin GF'ye eklenmesi (GF+AMİ) olmak üzere iki gruba randomize edilmiştir. Müdahaleler, altı hafta boyunca haftada iki kez uygulanmıştır. Sonuç ölçütleri arasında ağrı şiddeti, mekanik duyarlılık, iki nokta ayrımı, fonksiyonellik, lateralizasyon değerlendirmesi, motor imgeleme yeteneği, merkezi duyarlılaşma semptomları, ağrı ile ilişkili korku ve hasta memnuniyeti yer almıştır. Her iki grup da ağrı şiddeti, eklem hareket açıklığı, fonksiyonellik ve ağrı ile ilişkili korkuda anlamlı grup içi iyileşmeler göstermiştir (p0.05). GF+AMİ grubundaki katılımcıların daha yüksek bir oranı, iyileşmelerini“çok daha iyi”olarak değerlendirmiştir (p=0.05). Bu çalışma, her iki grubun da ağrı, eklem hareket açıklığı, fonksiyonellik ve ağrı ile ilişkili korkuda anlamlı iyileşmeler gösterdiğini vurgulamaktadır. Bununla birlikte, AMİ terapisinin eklenmesi, daha hızlı ağrı hafiflemesi, daha iyi mekanik duyarlılık, gelişmiş motor imgeleme becerileri ve daha yüksek tedavi memnuniyeti ile sonuçlanmıştır. Daha geniş örneklem ve uzun dönem takiplerle yapılacak araştırmalarla, bu yaklaşımın daha geniş uygulanabilirliğini doğrulamak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic shoulder pain (CSP), driven by central sensitization and cortical changes, may benefit from graded motor imagery (GMI). However, the application of GMI in CSP remains underexplored. This study aimed to evaluate the effects of adding GMI to conventional physiotherapy (CP) on pain intensity, mechanical sensitivity, laterality judgment, motor imagery ability, central sensitization symptoms, two-point discrimination, pain-related fear, and patient satisfaction in CSP patients. In this single-blind randomized controlled trial, 30 participants diagnosed with CSP were randomized into two groups: conventional physiotherapy alone (CP) or CP combined with GMI (CP+GMI). Interventions were delivered twice weekly over six weeks. Outcome measures included pain intensity, mechanical sensitivity, two-point discrimination, functionality, laterality judgment, motor imagery ability, central sensitization symptoms, pain-related fear, and patient satisfaction. Both groups showed significant within-group improvements in pain intensity, range of motion, functionality, and pain-related fear (p0.05). A higher proportion of participants in the CP+GMI group rated their recovery as“much better”compared to CP (p=0.05). This study highlights that while both groups showed significant improvements in pain, range of motion, functionality, and pain-related fear, the addition of GMI resulted in faster pain relief, better sensitivity, improved imagery skills, and greater satisfaction. Further research with larger samples and extended follow-up is needed to confirm broader applicability.