Türk siyasetinde gençlik hareketleri ve kapsayıcı yönetişim: Ak gençlik örneği
Youth movements and inclusive governance in Turkish politics: The case of Ak gençli̇k
- Tez No: 930087
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki gençlik hareketlerini ve siyasal yaşamda gençlerin rolünü kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Gençlerin siyasal katılımının tarihsel süreçleri, bu süreçlerde etkili olan sosyal, kültürel ve ekonomik faktörler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Avrupa ve Amerika'daki gençlik hareketleriyle kıyaslanarak Türkiye'deki gençlik hareketlerinin benzersiz yönleri ortaya konulmuştur. Ayrıca, Türkiye'deki siyasal partilerin gençlik teşkilatlarının yapılanması ve işleyişi ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Özellikle AK Parti'nin gençlik kolu olan AK Gençlik'in örgütsel yapısı, ideolojik duruşu, siyasal katılıma getirdiği dinamikler ve kapsayıcı yönetişim anlayışı özel olarak incelenmiştir. Bu çerçevede, AK Gençlik'in seçim süreçlerindeki rolü, sosyal projeleri ve toplumsal etkileri değerlendirilmiştir. Çalışma, Türkiye'de gençlerin siyasal katılımının artırılması için eğitimin yaygınlaştırılması, siyasi farkındalığın artırılması, sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliğinin güçlendirilmesi ve demokratik süreçlere gençlerin daha aktif dahil edilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, gençlerin karar alma mekanizmalarına katılımının demokratik yönetişim açısından kritik bir öneme sahip olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines youth movements in Turkey and the role of young people in political life. The historical processes of youth political participation and the social, cultural, and economic factors influencing these processes are analyzed in detail. By comparing youth movements in Europe and America, the unique aspects of Turkish youth movements are highlighted. Additionally, the study provides an in-depth analysis of the structure and functioning of youth organizations within political parties in Turkey. Special attention is given to AK Gençlik, the youth wing of the AK Party, focusing on its organizational structure, ideological stance, contributions to political participation, and inclusive governance approach. In this context, the role of AK Gençlik in election processes, its social projects, and its broader societal impact are evaluated. The study emphasizes the importance of expanding education, increasing political awareness, strengthening collaboration with civil society organizations, and actively involving young people in democratic processes to enhance youth political participation in Turkey. Ultimately, it is concluded that the inclusion of youth in decision-making mechanisms is crucial for democratic governance.