Trikotillomani hastalarında içselleştirilmiş damgalanma ve başa çıkma tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between internalized stigma and coping strategies in patients with trichotillomania
- Tez No: 930088
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı trikotillomani (TTM) hastalarında içselleştirilmiş damgalanma ve başa çıkma tutumları arasındaki ilişkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, DSM-5 tanı kriterlerine göre TTM tanılı 34 hasta ile 34 sağlıklı kontrol alındı. TTM ve kontrol gruplarına Sosyodemografik Veri Formu, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Massachusetts Genel Hastane Saç/Kıl Yolma Ölçeği (MGH-SY), Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (COPE-R) uygulandı. TTM grubuna ek olarak Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (RHİDÖ) de verildi. Bulgular: TTM hastalarının COPE-R-kendine yardım alt ölçeğinden aldığı puan kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük, COPE-R sakınma-kaçınma ve kendine ceza alt ölçeklerinden aldığı puan ise anlamlı yüksek çıkmıştır. TTM hastalarının COPE-R-uyum sağlama puanları ile RHİDÖ-algılanan ayrımcılık puanları arasında negatif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. COPE-R-sakınma-kaçınma ile RHİDÖ-toplam puan, kalıp yargıların onaylanması, algılanan ayrımcılık alt ölçeklerinden alınan puan arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. COPE-R kendine ceza puanı ile RHİDÖ-toplam puan, yabancılaşma, sosyal geri çekilme puanları arasında pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Aynı zamanda MGH-SY puanının, RHİDÖ-toplam puan, yabancılaşma, sosyal geri çekilme alt ölçek puanlarını anlamlı düzeyde yordadığı tespit edilmiştir. COPE-R sakınma-kaçınma puanının, RHİDÖ kalıp yargıların onaylanması puanını anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Sonuç: TTM grubunun stresörler karşısında uyumsuz (maladaptif) başa çıkma tutumlarını kontrol grubuna göre daha çok kullandığı ve içselleştirilmiş damgalanma düzeyleri arttıkça uyumsuz başa çıkma tutumlarına daha çok başvurduğu görülmüştür. Elde edilen bu sonuçlar, TTM tanılı kişilerin hastalıklarına dair düşüncelerine ve başa çıkma tutumlarına daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship between internalized stigma and coping strategies in individuals with trichotillomania (TTM). Materials and Methods: The study included 34 patients diagnosed with TTM according to the DSM-5 criteria and 34 healthy controls. The TTM and control groups were administered the Sociodemographic Data Form, the Beck Depression Inventory (BDI), the Massachusetts General Hospital Hair-Pulling Scale (MGH-HPS), R-COPE. In addition, the Internalized Stigma of Mental Illness Scale (ISMI) was given to the TTM group.Results: The TTM patients scored significantly lower than the control group on the R-COPE self-help subscale, while they scored significantly higher on the R-COPE avoidance and self-punishment subscales. A significant negative relationship was found between the R-COPE accommodation and the ISMI discrimination experience score. A positive significant relationship was found between R-COPE avoidance and the ISMI total score, stereotypes endorsement, and discrimination experience subscales. A positive relationship was also found between the R-COPE self-punishment score and the ISMI total score, alienation, and social withdrawal subscales. Additionally, the MGH-HPS score significantly predicted the ISMI total score, alienation, and social withdrawal subscale scores. The R-COPE avoidance score was also found to significantly predict the ISMI stereotypes endorsement score.Conclusion: The TTM group was found to use maladaptive coping strategies more frequently in response to stressors compared to the control group, and as their internalized stigma levels increased, they tended to adopt more maladaptive coping strategies. These results suggest that greater attention should be paid to the thoughts and coping straategies of individuals with TTM regarding their illness.