Koroner arter bypass greft ameliyatı olan hastalarda öz etkililik ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of self effectiveness and quality of life in patients with coronary artery bypass graft surgery
  1. Tez No: 930086
  2. Yazar: NAZLI CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, koroner arter bypass greft ameliyatı olan hastaların öz etkililik ve yaşam kalitesinin incelenmesini amaçlanmıştır. Tanımlayıcı nitelikteki çalışmanın örneklemini Koç Üniversitesi Hastanesi'nde 2021 Ocak ve Aralık ayları arasında KABG ameliyatı olmuş 105 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri, Hasta Tanıtım Formu, Yaşam Kalitesi Kısa Form Ölçeği ve Barnason Etkililik ve Beklenti Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde istatistiksel analizler için R vers. 2.15.3 programı (R Core Team, 2013) kullanıldı. Çalışma verilerinin raporlanmasında minimum, maksimum, ortalama, standart sapma, medyan, birinci çeyreklik, üçüncü çeyreklik, sıklık ve yüzde kullanıldı. Nicel verilerin normal dağılım uygunlukları Shapiro-Wilk testi ve grafiksel incelemeler ile değerlendirildi. Normal dağılım gösteren değişkenlerin iki grup arası değerlendirmelerinde Bağımsız gruplar t testi kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen değişkenlerin iki grup arası değerlendirmelerinde Mann-Whitney U test, ikiden fazla grup arası değerlendirmelerinde Kruskal-Wallis test ve Dunn-Bonferroni test kullanıldı. Nicel veriler arası ilişki düzeyinin belirlenmesinde Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Ölçek maddelerinin iç tutarlılık düzeylerinin belirlenmesinde Cronbach alfa katsayısı kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık p0,05); eğitim durumu, çalışma durumu, bakım sağlayıcı, kronik hastalık, hastanede kalma süresi ve taburculuk sonrası hastanede kalma süresi ile ölçek puan ortalaması arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. Yaşam Kalitesi Kısa Form ölçeğinin genel sağlık alt boyutunda, yaş, eğitim durumu, çalışma durumu, aile tipi, kronik hastalık, düzenli egzersiz, taburculuk sonrası hastaneye yatış, ameliyat sonrası hastanede yatış süresi ile ölçek puan ortalaması arasında anlamlı farklılık saptanmışken (p>0,05); duygusal rol alt boyutunda, yaş, cinsiyet, eğitim durumu, ilaç kullanımı, aile tipi, ekonomik durum, düzenli egzersiz ve ameliyat üzerinden geçen süre ile ölçek puan ortalaması arasında anlamlı fark saptanmıştır (p>0,05). Hastaların BEBÖ toplam puanları ile SF-12 Genel sağlık ve Duygusal alt boyutları toplam puanları arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin koroner arter bypass greft ameliyatı geçirecek olan hastaların yaşam kalitelerinin ve öz etkililiklerinin değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the self-efficacy and quality of life of patients who underwent coronary artery bypass graft surgery. The sample of the descriptive study consisted of 105 patients who had CABG surgery at Koç University Hospital between January and December 2021. Research data, Patient Description Form, Quality of Life Short Form Scale and Barnason Effectiveness and Expectation Scale were used. R vers. for statistical analysis in the evaluation of data. The 2.15.3 program (R Core Team, 2013) was used. Minimum, maximum, mean, standard deviation, median, first quartile, third quartile, frequency, and percentage were used in reporting study data. Normal distribution suitability of quantitative data was evaluated by Shapiro-Wilk test and graphical analysis. Independent groups t-test was used for the evaluation of the normally distributed variables between two groups. The Mann-Whitney U test was used for the intergroup evaluations of the non-normally distributed variables, and the Kruskal-Wallis test and Dunn-Bonferroni test were used for the intergroup evaluations of more than two groups. Pearson correlation analysis was used to determine the level of correlation between quantitative data. Cronbach's alpha coefficient was used to determine the internal consistency levels of the scale items. Statistical significance was accepted as p0,05); A significant difference was found between education status, employment status, caregiver, chronic disease, hospital stay and hospital stay after discharge and the scale mean score. In the general health sub-dimension of the Quality of Life Short Form scale, there was a significant difference between age, education status, employment status, family type, chronic disease, regular exercise, hospitalization after discharge, postoperative hospital stay and the scale mean score (p>0, 05); In the emotional role sub-dimension, a significant difference was found between age, gender, educational status, drug use, family type, economic status, regular exercise, and the time elapsed from surgery and the scale mean score (p>0,05). It was determined that there was a statistically significant positive correlation between the patients' total BEB scores and the total scores of the SF-12 General health and Emotional sub-dimensions. It is recommended that nurses evaluate the quality of life and self-efficacy of patients who will undergo coronary artery bypass graft surgery.