Rooftop mounted vehicular antenna for V2X communication
V2X iletişimi için tavana monte edilmiş araç anteni tasarımı
  1. Tez No: 930118
  2. Yazar: EMRAH YAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, V2X iletişim antenlerinin tasarımında iyi bir bant genişliği, üretimde basitlik ve düşük maliyet sağlanmasına odaklanılarak yenilikçi bir yaklaşım geliştirildi. Önerilen iki tür yeni anten, bir dipol-yama anten elemanı ve bir düzenli altıgen mikroşerit antendir. Her ikisi de IEEE 802.11p tanımlı araç iletişim bandında, rezonans frekansı 5.9 GHz'de çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Önerilen antenlerin en önemli avantajlarından biri, daha az karmaşık bir geometrik yapıya sahip olmalarıdır. Bu özellik, üretim süreçlerini basitleştirerek maliyet ve zaman açısından verimlilik sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, üretim maliyetlerinin son derece düşük olabileceği belirtilmiş olup, bu durum özellikle otomotiv endüstrisinde yaygın olarak benimsenmeleri açısından önemli bir faktör olarak değerlendirilmektedir. Prototip antenlerin kazıma işlemi, LPKF Lazer Kaynak teknolojisi gibi ileri düzey üretim yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu durum, üretim sürecinde yüksek hassasiyet sağlanmasına katkıda bulunmakta olup, antenlerin performans özelliklerinin korunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Antenler, FR4 epoksi bir substrat üzerine (dielektrik sabit ε_r = 4.3, kayıp tanjant δ = 0.025) basılmıştır ve 1 mm kalınlığındadır. Antenlerin düşük profilli olması (1 mm yükseklik), araçlara entegrasyon açısından uygunluk sağlamakta olup, V2X iletişimi için çatıya veya köpekbalığı yüzgeci içine gizli şekilde monte edilebilmelerine olanak tanımaktadır. Her iki anten de yatay düzlemde tüm yönlere ışıma deseni sergilemekte olup, bu özellik, ilgili araçların göreceli yöneliminden bağımsız olarak etkili iletişimi mümkün kıldığı için V2X iletişim uygulamaları açısından avantajlıdır. Bu tez, performans, maliyet, üretim kolaylığı ve araçlara entegrasyon için uygunluk gibi ana hususları ele alan V2X iletişim antenlerinin tasarımına kapsamlı bir yaklaşım sunmaktadır. Bu çalışma, V2X iletişim teknolojisinin ilerlemesine önemli ölçüde katkı sağlama potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, an innovative approach has been developed for designing V2X communication antennas, focusing on achieving good bandwidth, simplicity in fabrication, and low cost. Two novel antenna types are proposed: a dipole patch antenna element and a regular hexagon microstrip antenna. Both are designed to operate within the IEEE 802.11p defined vehicular communication band at a resonant frequency of 5.9 GHz. One of the significant advantages of proposed antennas is their simplified geometry, which facilitates easier fabrication. Moreover, we've mentioned that they can be fabricated at a very low cost, which is crucial for widespread adoption, especially in the automotive industry. We utilized advanced technology, specifically LPKF Laser Welding technology, for engraving the prototype antennas. This suggests a high level of precision in the fabrication process, which is essential for maintaining the antennas' performance characteristics. The antennas are printed on an FR4 epoxy substrate with specific dielectric properties (dielectric constant ε_r = 4.3, loss tangent δ = 0.025) and a thickness of 1 mm. The low-profile design(1 mm height) of the antennas makes them suitable for integration into vehicles, where they can be discreetly mounted on the roof or inside the shark fin for V2V communication. Both antennas exhibit an omni-directional radiation pattern in the horizontal plane, which is desirable for V2X communication applications as it ensures effective communication regardless of the relative orientation of the vehicles involved. Overall, this thesis presents a comprehensive approach to design V2X communication antennas that address key considerations such as performance, cost, ease of fabrication, and suitability for integration into vehicles. This study has the potential to contribute significantly to the advancement of V2X communication technology.