Medeni usul hukukunda uzman görüşü
Expert opinion on civil procedure law
  1. Tez No: 930121
  2. Yazar: REŞAT GÖKHAN BASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERMENEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Medenî yargılamanın amacı, sağlam bir soruşturmaya dayanan hukukî gerekçeler üzerinde tüm sentezleri oturmuş, üzerinde hiçbir kuşku gölgesi taşımayan özgün hüküm suretiyle adaletin tesis edilmesidir. Bu amaca yönelik olarak 6100 sayılı HMK'nin 293. maddesiyle Anglo Sakson kökenli olan uzman görüşü kurumu düzenlenmiştir. Uzman görüşü, kanun koyucunun söz konusu maddeyi düzenlemesinden önce de uygulamada sıklıkla rastlanılan bir kurum idi. Bu bakımdan, CMK'de yer alan uzman mütalaası kurumuna paralel olarak bu kurumun, HMK'de de düzenlenmesi isabetli olmuştur. Taraflar, uzman görüşü kurumuna, dava konusu olayla ilgili olduğu müddetçe, alanında uzman olan kişilerden görüş alabilmek üzere hukukî, özel veya teknik bilginin gerektiği durumlarda başvurabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of civil litigation is to establish justice through an original judgment, free from any shadow of doubt, based on legal grounds that rest on a thorough investigation and encompass all necessary syntheses. For this purpose, the expert opinion institution, which is of Anglo-Saxon origin, has been regulated by Article 293 of the Civil Procedure Code No. 6100. Before this legislative arrangement, the expert opinion institution was already frequently encountered in practice. In this respect, it has been appropriate to regulate this institution, in parallel with the expert opinion institution in the Criminal Procedure Code, within the Civil Procedure Code. Parties may apply to the expert opinion institution for consultation in cases where legal, specific or technical information is required to be obtained from experts in a particular field, as long as it is related to the case. Through the expert opinion institution, parties can support their claims or defenses with scientific reports prepared by experts. In this context, the expert opinion institution and its place and functioning within the Turkish civil judicial system will be examined, especially due to its increasing importance in recent years.