Medeni usul hukuku ile karşılaştırmalı olarak idari yargılama usulü hukuku'nda deliller
Evidences In Administrative Jurisdiction Law In Comparison With Civil Jurisdiction Law
  1. Tez No: 585345
  2. Yazar: BAYKAL AĞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHLİS ÖĞÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kişilerle idare arasındaki hukuki ihtilafların çözümünde görev alan idari yargı, yargılama yöntemi ve kullanılan deliller bakımından diğer yargı kollarından farklılık göstermektedir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde idari yargılama usulü hukukunun temel ilkeleri açıklanmıştır. İkinci bölümde delil kavramı irdelenmiş, delil sistemlerine, delillerin özelliklerine ve delil elde etme yolları irdelenmiştir. Son bölümde ise delil türleri sayılmış ve idari yargıda kullanılması mümkün delil türleri açıklanmıştır. Çalışmamız kapsamında; bilirkişi, keşif, tanık, yemin, belge, ikrar, kesin hüküm ve uzman görüşü delil türleri arasında değerlendirilmiştir. Bu delillerin idari yargılama usulü hukukunda kullanılıp kullanılamayacağı tartışılmıştır. İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 31. maddesi ile bazı delil türleri bakımından Hukuk Muhakemeleri Kanunu'na atıf yapılmıştır. Bu nedenle çalışmamızda delillerin idari yargıdaki kullanımı ile hukuk muhakemelerindeki kullanımı arasındaki farklar açıklanmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : İdari yargı, bilirkişi, keşif, tanık, yemin, belge, ikrar, kesin hüküm ve uzman görüşü.
Özet (Çeviri)
In administrative jurisdiction which is responsible for conflicts between parties and administration, there exists differences from other recourses to judicial in the ways of jurisdiction procedure and evidences that is able to be used.This study is composed of three chapters. In the first chapter the fundemental principles of the administrative juristiction are explained. In the second chapter consept of evidence is studied; evidence systems, features of evidences and ways of accumulating evidences are analysed. In the last chapter, forms of evidences are counted and evidences which are possible to be used in administrative jurisdiction are explained. In the scope of the study; expert, viewing, testimony, oath, document, admission, definitive judgement and learned opinion are considered as the forms of evidence. It ıs discussed whether these evidences are able to be used in administrative jurisdiction. Article 31 of Code of Adminstrative Procedure refers to Code of Civil Procedure for some forms of evidences. For this reason, in the study, differences of evidences between civil jurisdiction and administrative jurisdiction are tried to be explained. Keywords : Administrative jurisdiction, expert, viewing, testimony, oath, document, admission, definitive judgement, learned opinion.