Evli çiftlerde partner sosyotelizmi davranışı sergileme nedenlerinin incelenmesi
Partner sociotelism behavior in married couples examination of the reasons for exhibition
  1. Tez No: 930138
  2. Yazar: BEYZA ÇAPKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMİN ALİYEV, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HAKKI TOMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, evli bireylerin partnerine sosyotelizm davranışı sergileme nedenleri incelenmiştir. Araştırma grubu 5 çiftten oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak araştırmacılar tarafından hazırlanan“Evli Çiftlerde Partner Sosyotelizmi Davranışı Sergileme Nedenleri Görüşme Formu”kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, sosyotelizm davranışı sergileme nedenleri sosyal medya gelişimi, duygu paylaşımında azalma, iletişim problemleri, çatışma ve çatışmalardan kaçınma, doğum sonrası uyum güçlüğü, stres, ortak aktivitelerde azalma, yakınlık kaybı, gebelik süreci ve sosyal tatminsizlik olarak bulunmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ilgili alanyazın bağlamında tartışılmış, araştırmacılar, uygulayıcılar ve çiftler için araştırma sonuçlarına dayalı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the reasons behind married individuals exhibiting sociotelism behavior towards their partners. The research group consists of five couples. The“Interview Form for Reasons of Sociotelism Behavior in Married Couples,”prepared by the researchers, was used as the data collection tool. The analysis results identified the reasons for exhibiting sociotelism behavior as the development of social media, a decrease in emotional sharing, communication problems, conflict and conflict avoidance, postnatal adaptation difficulties, stress, a decrease in joint activities, loss of intimacy, the pregnancy process, and social dissatisfaction. The findings of the study were discussed within the context of the relevant literature, and recommendations based on the research results were provided for researchers, practitioners, and couples.