Sağlıklı yetişkin bireylerin magnezyum alımları ile duygusal yeme ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between magnesium intake and emotional eating and sleep quality in healthy adult
- Tez No: 930172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEGİN ALMASİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma; 18-65 yaş aralığındaki sağlıklı yetişkin bireylerin diyetteki magnezyum alım miktarları ile duygusal yeme durumları ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirmesi amacı ile yürütülmüştür. Bireylerin genel bilgileri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumu belirlenmiştir. Bireylerin sezgisel yeme davranışı, duygusal iştah ve uyku kalitesinin belirlenmesi için sırası ile üç faktörlü yeme ölçeği (TFEQ-R21), duygusal iştah ölçeği (DİA), Pittsburgh uyku kalitesi ölçeği (PUKİ) kullanılmıştır. Bireylerin diyetteki magnezyum alımlarının belirlenmesi için besin tüketim kaydı ve besin tüketim sıklığı uygulanmıştır. Araştırmaya yaş ortalaması 27,07±18,19 yıl olan 285 yetişkin (kadın %58,9 ve %41,1 erkek) katılmıştır. Katılımcıların beden kütle indeksi ortalaması 24,54±4,41 kg/m2'dir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between dietary magnesium intake and emotional eating and sleep quality of healthy adult individuals between the ages of 18-65. The general information, nutritional habits and physical activity status of the individuals were determined. The three-factor eating questionnaire (TFEQ-R21), emotional appetite scale (EAP), and Pittsburgh sleep quality scale (PSQI) were used to determine the intuitive eating behavior, emotional appetite and sleep quality of the individuals, respectively. Food consumption record and food consumption frequency were applied to determine the dietary magnesium intake of the individuals. 285 adults (58.9% female, 41.1% male) with a mean age of 27.07±18.19 years participated in the study. The mean body mass index of the participants was 24.54±4.41 kg/m2.