Türk Deniz İş Hukuku ve 2006 Denizcilik Çalışma Sözleşmesi kapsamında çalışma ve dinlenme süreleri
Hours of work and rest within the scope of the Turkish Maritime Labour Law and Maritime Labour Convention, 2006
- Tez No: 930174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT SÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Denizcilik faaliyetleri yalnızca iç sularda yürütülen işleri ilgilendirmeyip, uluslararası alanda da deniz taşımacılığı oldukça önemli bir konuma sahiptir. Özellikle uluslararası deniz taşımacılığı faaliyetini yürüten gemilerde iş gören gemi çalışanları bazen aylarca karaya ayak basmadan gemide bulunmakta ve böylece gemi onlar için adeta bir yaşam alanı hâline gelmektedir. Bu kişiler açık denizlerde oldukça tehlikeli koşullar altında ve yoğun çalışma temposu içinde görevlerini yerine getirmektedir. Bu sebeplerle gemi çalışanlarının, denizcilik sektörünün kendine has özelliklerini de dikkate alan bir hukuk disiplini eliyle korunması gerekmiştir. Gemi çalışanlarının çalışma ve dinlenme sürelerinin sınırlarının belirlenmesi de bu korumanın bir ayağını oluşturmaktadır. Bu çalışmada Türk Deniz İş Hukuku ile Uluslararası Çalışma Örgütü 2006 Denizcilik Çalışma Sözleşmesi kapsamında gemi çalışanlarının çalışma ve dinlenme sürelerine ilişkin hükümler ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde genel olarak çalışma süresi ve fazla çalışma kavramları açıklanmış, çalışma süresinden sayılmayan hâller özetlenerek Deniz İş Hukuku'nda çalışma ve dinlenme sürelerine ilişkin ulusal ve uluslararası mevzuat belirlenmiştir. İkinci bölümde ulusal ve uluslararası mevzuat çerçevesinde gemi çalışanlarının çalışma ve dinlenme sürelerinin yer ve kişi bakımından kapsamı detaylıca incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Türk Deniz İş Hukuku ve 2006 Denizcilik Çalışma Sözleşmesi'nde yer verilmiş çalışma ve dinlenme sürelerine, fazla çalışmanın sınırlarına ve gemi çalışanlarının fazla çalışma ücreti hakkına ilişkin hükümler tespit ve analiz edilmiştir. Bu bölümde ayrıca Uluslararası Denizcilik Örgütü ile Uluslararası Çalışma Örgütü'nün geçmiş sözleşmelerinin 2006 Denizcilik Çalışma Sözleşmesi'nin oluşumuna katkısı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Maritime operations do not merely concern services carried out in inland waters, but maritime transportation also has a very significant position in the international sphere. Seafarers, especially those working on ships carrying out international maritime transportation activities, frequently stay on the ship for months without setting foot on land, and thus the ship becomes almost a living space for them. These people perform their duties on the high seas under very risky conditions and with an intense workload. Therefore, seafarers had to be protected by a legal discipline that takes the unique characteristics of the maritime industry into consideration. Determining the limits of seafarers' hours of work and hours of rest constitutes one aspect of this protection. In this study, the provisions regarding seafarers' hours of work and hours of rest within the ambit of Turkish Maritime Labor Law and the International Labour Organization's Maritime Labour Convention, 2006 are examined. In the first section of the study, the concepts of hours of work and overtime work are explained in a general manner, states that are not considered as working time are summarized, and the sources of national and international law regarding hours of work and hours of rest with regard to Maritime Labour Law are indicated. In the second part, the scope of seafarers' hours of work and hours of rest periods in terms of workplace and persons within the framework of national and international laws and regulations is examined in detail. In the third part, the provisions regarding seafarers' hours of work and hours of rest, limits of overtime work and the right to overtime pay included in the Turkish Maritime Labor Law and the Maritime Labour Convention, 2006 are ascertained and analyzed. In this section, furthermore, the contribution of the past conventions of the International Maritime Organization and the International Labour Organization to the formation of the Maritime Labour Convention, 2006 is attempted to be revealed.