Bourdieu'nün perspektifinden reklamda yaratıcılık üzerine betimsel bir araştırma
A descriptive study on creativity in advertising from Bourdieu's perspective
  1. Tez No: 930175
  2. Yazar: ENES ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH TAŞKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
İnsanlık tarihi boyunca toplumsal yaşamın şekillenmesinde etkili keskin dönüm noktaları genellikle geri dönülmesi söz konusu olmayan değişimleri de beraberinde getirmektedir. Değişimler sonucunda yeni yaşam biçimleri, yeni ekonomik uğraşlar, yeni yönetim sistemleri gibi kökeninde“yenilik”barındıran kavramlar ve alanlar ortaya çıkmaktadır ve bu yenilikler elbette yaratıcı düşünce ile başlamaktadır. Mevcudu değiştirmek/geliştirmek var olan durumdan daha işlevsel, daha estetik, daha anlamlı bir noktaya erişebilme niyetiyle, yani mevcudun eleştirisi ile başlamakta ve buna bağlı olarak yaratıcı düşünme biçimini gerektirmektedir. Yaratıcılığın toplumların daha iyi koşullara ulaşmasını sağlama hedefi için önemli bir unsur olduğu geniş kabul görmektedir. İlgili literatür incelendiğinde yaratıcılık konusunda ülkelerin sıralamaya dahil edildiği endeksler olduğu ve Türkiye'nin yaratıcılık endekslerinde alt sıralarda yer aldığı görülmektedir. Türkiye'nin yaratıcılık endekslerinde alt sıralarda yer alması bu tezin sorunsalının temelini oluşturmaktadır. Sektörel kategorilerden bağımsız olarak oluşturulan dünya yaratıcılık endeksleri, ülkelerin hangi alanlarda yaratıcılık düzeylerinin üst ya da alt seviyede olduğu bilgisini vermemektedir. Bu seviyelerin tespit edilebilmesi için pek çok alan için ayrı çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bu bağlamda tez çalışmasında yaratıcılığın son derece önemli olduğu reklamcılık alanında nitel bir araştırma yürütülmüştür. Bu araştırmada Türkiye'de reklam alanında yaratıcılık konusunda mevcut durumu tespit edebilmek ve yaratıcılıkla ilişkili olabilecek faktörleri ortaya koyabilmek amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda yaratıcılık konusunda sektör perspektifinin anlaşılabilmesi amacıyla 8 reklam ajansı çalışanıyla yüz yüze derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Konunun eğitim perspektifinin anlaşılabilmesi için ise 9 reklam akademisyeniyle online ortamda derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Toplamda 17 görüşmeyle araştırma sonlandırılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular reklamda yaratıcılık konusunda bazı sorunlara işaret etmektedir. Ekonomik sorunlar, otosansür ve çalışma şartları gibi konular bu sorunlardan birkaçıdır. Dolayısıyla birbirinden bağımsız gibi görünen farklı konularda yaşanan erozyonlar reklamda yaratıcılık düzeyinin alt seviyelere inmesine neden olmaktadır. Bu araştırma özel olarak reklamda yaratıcılık konusunda ne tür sorunların yaşandığına ve yaratıcılığı etkileyen faktörlere odaklanırken, genel anlamda yaratıcı düşünceyi sekteye uğratan durumlara yönelik ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, pivotal turning points in the shaping of social life have often brought about irreversible changes. As a result of these changes, new ways of life, new economic activities, and new governance systems—concepts and fields inherently rooted in 'innovation'—emerge. These innovations, of course, begin with creative thinking. Changing or improving the existing state begins with a critique of the status quo, driven by the intention to make it more functional, more aesthetic, and more meaningful. Accordingly, it necessitates a creative way of thinking. It is widely accepted that creativity is an essential element in achieving better conditions for societies. Upon reviewing the relevant literature, it is observed that there are indices in which countries are ranked in terms of creativity, and Turkey is positioned in the lower ranks of these creativity indices. Turkey's position in the lower ranks of creativity indices forms the basis of the problem statement of this thesis. Global creativity indices, which are created independently of sectoral categories, do not provide information on the areas in which countries' levels of creativity are either high or low. To identify these levels, separate studies need to be conducted for various fields. In this context, a qualitative study has been conducted in the field of advertising, where creativity is of utmost importance. This research aims to identify the current state of creativity in the advertising field in Turkey and to uncover factors that may be related to creativity. To achieve this goal, in-depth face-to-face interviews were conducted with 8 advertising agency employees to understand the sector perspective on creativity. To understand the educational perspective on the topic, in-depth online interviews were conducted with 9 advertising academics. The research was concluded with a total of 17 interviews. The findings obtained from the research indicate some issues regarding creativity in advertising. Economic issues, self-censorship, and working conditions are some of these issues. Therefore, erosions in different areas that may seem independent from one another are causing the level of creativity in advertising to decline. While this research specifically focuses on the issues related to creativity in advertising and the factors that affect creativity, it also provides insights into situations that hinder creative thinking in a broader sense.