The protection of seafarers' rights under international law: Analyzing the maritime labour convention
- Tez No: 989089
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUBRA VAR TURK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Deniz Bilimleri, Law, Marine Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Tarih boyunca işçiler, adil ücretler ve insana yakışır çalışma koşulları elde etmek için mücadele etmiş ve işçi haklarını tesis etmişlerdir. Bu tez, denizcilerin ulusal hukuk kapsamında haklarının korunmasına odaklanmakta ve bu benzersiz işçi grubunun karşılaştığı zorlukları vurgulamaktadır. Denizciler genellikle zorlu çalışma koşulları, evlerinden uzun süre uzak kalma ve yüksek riskli ortamlara maruz kalma gibi zorluklarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Denizcilik endüstrisinin uluslararası doğası göz önüne alındığında, denizcilerin hakları ulusal ve uluslararası düzenlemelerin karmaşık bir etkileşimi ile yönetilmektedir. 2006 tarihli“Deniz Çalışma Sözleşmesi”(MLC), denizcilerin haklarının güvence altına alınmasında kritik bir çerçevedir. Bu tez, ulusal yasaların MLC tarafından belirlenen standartlarla nasıl uyum sağladığını, özellikle asgari çalışma koşulları, adil muamele ve refah hizmetleri gibi alanlarda incelemektedir. MLC'nin kapsamlı yönergelerine rağmen, ulusal düzeyde uygulanması ve denetlenmesi tutarsız kalmakta ve bu durum denizcilerin korunmasında boşluklar oluşmasına neden olmaktadır. Çeşitli ülkelerden alınan vaka çalışmaları, ulusal yasaların denizcilerin haklarını koruma konusundaki etkinliğini anlamak için analiz edilmektedir. Bu vaka çalışmaları, ülkelerin denizcilik çalışma standartlarını nasıl yorumlayıp uyguladıklarında önemli farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır. Bazı ülkeler, kapsamlı koruma sağlayan sağlam yasal çerçevelere sahipken, diğerleri bu standartları etkili bir şekilde uygulamak için gerekli altyapı ve siyasi iradeden yoksundur. Ayrıca, tez, liman devleti denetiminin (PSC) denizcilerin haklarını korumadaki rolünü incelemektedir. PSC denetimleri, uluslararası çalışma standartlarına uyumu sağlamak açısından hayati öneme sahiptir, ancak etkinlikleri bireysel devletlerin kaynaklarına ve taahhütlerine bağlıdır. Araştırma, politika ile uygulama arasındaki boşluğu kapatmak için daha güçlü uluslararası işbirliğine ve daha sıkı uygulama mekanizmalarına duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Sonuç olarak, denizcilerin ulusal hukuk kapsamında haklarının korunması, denizde çalışanların refahının sağlanması açısından hayati önem taşımaktadır. Bu tez, ulusal yasaların uluslararası standartlarla uyumlaştırılmasındaki devam eden zorlukları ve güçlü bir uygulamanın önemini vurgulayarak, denizcilerin hak ettikleri korumaları almalarını sağlamanın gerekliliğini öne çıkarmaktadır. Bu araştırma, küreselleşmiş bir sektörde denizcilerin haklarının korunmasının karmaşıklıklarını ele alarak, bu konulara dair daha iyi bir anlayışa katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, workers have fought to obtain fair wages and decent working conditions, establishing labour rights. This dissertation focuses on protecting seafarers' rights under national law, highlighting the challenges this unique group of workers faces. Seafarers often endure arduous working conditions, extended periods away from home, and exposure to high-risk environments. Given the international nature of the maritime industry, seafarers' rights are governed by a complex interplay of national and international regulations. The“Maritime Labour Convention”(MLC) 2006 is a pivotal framework for ensuring seafarers' rights. This dissertation examines how national laws align with the standards set by the MLC, particularly in areas such as minimum working conditions, fair treatment, and welfare provisions. Despite the MLC's comprehensive guidelines, implementation and enforcement at the national level remain inconsistent, leading to gaps in protection for seafarers. Case studies from various countries are analyzed to understand the effectiveness of national laws in protecting seafarers' rights. These case studies reveal significant disparities in how nations interpret and enforce maritime labour standards. Some countries have robust legal frameworks that provide comprehensive protection, while others lack the infrastructure and political will to implement these standards effectively. Furthermore, the dissertation explores the role of port state control (PSC) in upholding seafarers' rights. PSC inspections are crucial for ensuring compliance with international labour standards, but their effectiveness depends on the resources and commitment of individual states. The research underscores the need for stronger international cooperation and more rigorous enforcement mechanisms to bridge the gap between policy and practice. In conclusion, protecting seafarers' rights under national law is critical for safeguarding the welfare of those who work at sea. This dissertation highlights the ongoing challenges in aligning national laws with international standards and emphasising the importance of robust enforcement to ensure seafarers receive the protections they are entitled to. This research contributes to a better understanding of the complexities of protecting seafarers' rights in a globalized industry by addressing these issues.