İslam hukuku açısından dijital medyada kişisel hakların korunması
Protection of personal rights in the digital media in terms of Islamic law
  1. Tez No: 930177
  2. Yazar: ZEHRA EMİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ YAKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, İletişim Bilimleri, Religion, Law, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bilişim teknolojisi ve kitle iletişim araçlarındaki ilerlemeler, günlük yaşantımızı önemli ölçüde dönüştürmektedir.“Yeni medya”olarak adlandırılan bu araçlar, karşılıklı etkileşim imkânları sunarak dünyayı küresel bir köy haline getirmiştir. Ancak, bu teknolojik gelişmelerin, topluma sunduğu faydalar ve olanakların yanı sıra bazı olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Sanal dünya, kontrol edilemezlik ve sınırların belirsizliği ile karakterize edilen bir yaşam alanı olarak insanların daha özgürce faaliyet gösterebildiği bir platformdur. Ancak, ifade özgürlüğü gibi temel haklar yasal çerçevelerle sınırlıdır. Sosyal hayatta olduğu gibi, hukukî normlar insanları korumak üzere, dijital ortamda da uygulanmalıdır. Bu mecradaki eylemler“sanal”görünse bile doğurduğu sonuçlar gerçektir. Nitekim sanal medyadaki siber zorbalığın;“nefret söylemi”nin,“hedef gösterme”nin,“iftira”nın,“yalan haber”in neticeleri sosyal hayatta daha ağır sonuçlarla karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla bu da beraberinde, simülasyon olan bu ortamdaki insan ilişkilerini ve sonuçlarını hukukun konusu haline getirmektedir. Dijital platformlarda güncellenen yasal çerçeveler, siber suçlar ve dijital hukuk konularının giderek artan önemini yansıtmaktadır. Bu çalışmada İslâm hukuku açısından dijital medyada kişisel hakların kullanımı ve korunması ele alınmaktadır. Birinci bölümde dijital medya ve İslâm hukuku açısından iletişim esasları; ikinci bölümde dijital medyada makâsıdü'ş-şerîa bağlamında hak ve hürriyetlerin tespiti; üçüncü bölümde ise, dijital ortamda kişisel hakların ihlâl edilmesi ile ortaya çıkan suçlar ve müeyyideleri incelenmektedir
Özet (Çeviri)
Advances in information technology and mass media have significantly transformed our daily lives. These tools, called“new media”have transformed the world into a global village by providing opportunities for interaction. However, these technological advancements, in addition to the benefits and opportunities they offer to society, also have certain negative impacts. The virtual world, characterized by uncontrollability and the ambiguity of boundaries, is a platform where people can engage in activities more freely. However, fundamental rights such as freedom of expression are constrained by legal frameworks. Just as in social life, legal norms should be applied in digital environments to safeguard individuals. Although actions in this environment may seem“virtual”, their consequences are real. Indeed, the effects of cyberbullying,“hate speech”,“targeting”,“defamation”and“fake news”in virtual media have more severe consequences in real life. Therefore, this brings the human relationships and outcomes within this simulated environment under the jurisdiction of law. The increasingly important issues of cybercrime and digital law are reflected in the constantly updated legal frameworks in digital platforms. This study examines the use and protection of personal rights in digital media within the framework of Islamic law. The first section addresses the principles of communication in digital media from an Islamic legal perspective. The second section focuses on the identification of rights and freedoms in the context of Maqasid al-Shari'ah (the objectives of Islamic law) in the digital sphere. The third section analyzes crimes arising from the violation of personal rights in digital environments and the corresponding sanctions