Covid-19 pandemi krizinin uluslararası deniz yolu konteyner taşımacılığı üzerine etkilerinin kompleks ağ analizi ile incelenmesi
Examining the effect of the Covid-19 pandemic crisis on international maritime container transport using complex network analysis
- Tez No: 930188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN TOPUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Ulaşım, Marine Science, Marine, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
COVID-19 pandemisi, küresel ticaret ve lojistik sistemlerinde derin aksamalara yol açmış, deniz yolu konteyner taşımacılığında ise özellikle“boş konteyner krizi”ciddi sorunlara neden olmuştur. Boş konteynerlerin dengesiz dağılımı, liman kapanmaları ve navlun fiyatlarındaki hızlı artış, sektörü eşi görülmemiş zorluklarla karşı karşıya bırakmıştır. Pandeminin etkisi, deniz yolu konteyner taşımacılığının küresel tedarik zincirlerindeki hayati rolünü yeniden değerlendirme gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, pandeminin 2020-2021 yılları arasındaki uluslararası deniz yolu konteyner taşımacılığı üzerindeki etkilerini ve bu kapsamda ağdaki yapısal değişimleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı tarafından yayımlanan ve 2006-2021 yıllarını kapsayan Lineer Karşılıklı Denizcilik Bağlantı İndeksi verileri kullanılmıştır. Ağ dinamiklerinin anlaşılmasında yoğunluk, derece merkeziliği, özvektör merkeziliği, arasındalık merkeziliği metrikleri ve modülerite analizi kullanılmış; kırılganlık analizleri ile ağın merkezi düğümlerinin kritik işlevleri ortaya konmuştur. Ayrıca ARIMA yöntemiyle ağdaki bağlantıların geçmiş eğilimleri incelenmiş ve gelecekteki olası durumları tahmin edilmiştir. Bulgular, pandeminin küresel konteyner taşımacılığı ağında derin yapısal değişimlere neden olduğunu göstermektedir. Yapılan analizlerde Çin, Güney Kore, Singapur, Malezya, Hollanda, Almanya, Belçika, Fransa, Birleşik Krallık, İspanya, ABD, Hong Kong ve İtalya, ağın merkezi düğümleri olarak öne çıkmıştır. Bu ülkelerdeki bozulmaların, ağın genel işleyişini ciddi şekilde zayıflattığı tespit edilmiştir. Modülerite analizi ise pandeminin ağın grup yapılarında yeniden şekillenmelere neden olduğunu ortaya koymuştur. Geçmişte farklı sebeplerle ortaya çıkan krizlerin küresel ticaret üzerinde derin etkiler bıraktığı ve benzer krizlerin gelecekte tekrar yaşanabileceği göz önünde bulundurulduğunda, pandemi gibi durumların etkilerini azaltmak için liman kapasitelerinin artırılması, esnek operasyonel planların uygulanması ve tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca, ağ merkezileşmesinin azaltılması ve alternatif denizcilik rotalarının geliştirilmesi, lojistik ağların dayanıklılığını artırmak için önerilen stratejiler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has caused profound disruptions in global trade and logistics systems, leading to significant challenges in maritime container transportation, particularly the“empty container crisis.”The imbalance in the distribution of empty containers, port closures, and sharp increases in freight rates have confronted the sector with unprecedented difficulties. The impact of the pandemic has highlighted the necessity of reassessing the vital role of maritime container transportation within global supply chains. This study aims to analyze the impact of the pandemic on international maritime container transportation between 2020 and 2021 and, in this context, the structural changes in the network. For this purpose, data from the Liner Shipping Connectivity Index published by the United Nations Conference on Trade and Development covering the years 2006–2021 have been utilized. Metrics such as density, degree centrality, eigenvector centrality, and betweenness centrality, along with modularity analysis, were employed to understand the dynamics of the network. Fragility analyses were conducted to reveal the critical functions of central nodes within the network. Additionally, the ARIMA method was applied to examine past trends in the network connections and forecast potential future scenarios. The findings indicate that the pandemic has led to significant structural changes in the global container transportation network. The analysis identifies countries such as China, South Korea, Singapore, Malaysia, the Netherlands, Germany, Belgium, France, the United Kingdom, Spain, the United States, Hong Kong, and Italy as central nodes within the network. Disruptions in these countries' functions were found to severely weaken the overall operation of the network. Modularity analysis further revealed that the pandemic reshaped the group structures within the network. Considering that crises arising from various causes in the past have had profound impacts on global trade, and similar crises may recur in the future, it is crucial to implement strategies to mitigate the effects of such events. Increasing port capacities, adopting flexible operational plans, and diversifying supply chains are of paramount importance. Moreover, reducing network centralization and developing alternative maritime routes are proposed as key strategies to enhance the resilience of logistics networks.