Kur'an Yolu Türkçe Meal ve Tefsir'in Münâsebâtü'l Kur'an ilmi bakımından değerlendirilmesi
The evaluation of the Qur'an Way Turkish Translation and Tafsir in terms of the science of Munāsabāt al-Qur'an
  1. Tez No: 930189
  2. Yazar: FATMA TÜRKBEN BİTERGE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE TEBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kur'an, insanoğlunun doğru inançlara yönelmesi, ahlaki değerlerini geliştirmesi ve Allah'ın rızasına ulaşması için bir hidâyet rehberi olarak indirilmiştir. Tefsir ilmi, Kur'an'ın doğru anlaşılması ve uygulanmasını sağlamak için gerekli bir disiplindir. Bu çalışma,“Kur'an Yolu Türkçe Meâl ve Tefsiri”eseri üzerinden tenâsüp ilminin tefsir ilmi içerisindeki yerini incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, tenâsüp ilmiyle ilgili gerekli bilgileri ele alarak bu ilmin tefsire katkılarını vurgulamaktır. Ayrıca, Kur'an-ı Kerim'in bir bütün olarak anlaşılmasının önemini ve âyetler ile sûreler arasındaki ilişkilerin anlaşılmasını hedeflemektedir. Çalışma,“Kur'an Yolu”tefsirinde yer alan tenâsüp konusundaki âyetlerin belirlenmesi ve bu âyetlere dair yorumların analiz edilmesi şeklinde gerçekleştirilmiştir. Tarama/değerlendirme yöntemi kullanılarak, ilgili âyetler ve onların yorumları tespit edilmiş, metin içerisinde uygun görülen yerlerde doğrudan alıntılar yapılmıştır. Sonuç olarak,“Kur'an Yolu”tefsirinin tenâsüp ilmi açısından incelenmesi, bu eserin günümüz insanına hitap etme potansiyelini artırmakta ve Kur'an'ın anlaşılması sürecine katkı sunmaktadır. Araştırma, Kur'an ilimlerinin çağdaş ihtiyaçlara cevap verecek şekilde yorumlanmasının önemini vurgulamakta ve“Kur'an Yolu”tefsirinin bu hedefe ulaşmada nasıl bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The Qur'an was revealed as a guide for mankind to turn towards the right beliefs, to improve their moral values and to reach the pleasure of Allah. The science of exegesis is a necessary discipline to ensure the correct understanding and application of the Qur'an. This study examines the place of the science of tafsir in the science of tafsir through the work“The Qur'anic Path Turkish Meal and Commentary”. The main purpose of the research is to emphasize the contributions of this science to tafsir by addressing the necessary information about the science of tenāsüp. It also aims to understand the importance of understanding the Holy Qur'an as a whole and the relations between verses and suras. The study was carried out by identifying the verses on the subject of tenâsüp in the“Qur'an Path”tafsir and analyzing the comments on these verses. Using the scanning/evaluation method, the relevant verses and their interpretations were identified and direct quotations were made where appropriate in the text. As a result, analyzing the tafsir“The Way of the Qur'an”in terms of the science of tenāsub increases the potential of this work to appeal to today's people and contributes to the process of understanding the Qur'an. The study emphasizes the importance of interpreting the Qur'anic sciences in a way that responds to contemporary needs and reveals the role of“The Way of the Qur'an”tafsir in achieving this goal.