COVİD-19 pandemisinin Türk bankacılık sektörüne etkileri ve yeni iş modelleri
The effects of the COVID-19 pandemic on the Turkish banking sector and new business models
  1. Tez No: 930193
  2. Yazar: EMEL İBİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kriz kelimesi, genel olarak aniden ortaya çıkan ve genellikle gerilim ya da güvensizliğin hâkim olduğu öngörülemeyen belirsiz bir durumu ifade eder. Krize, doğal afetler, tıp, ekonomik, toplumsal, politik ve siyasal faktörler olmak üzere pek çok unsur neden olabilir. Yaşanan her kriz, içinde bulunduğu toplumsal, siyasal ve ekonomik koşullara göre kendine has özellikler taşımaktadır. Özellikle 2008 yılında ABD'de ortaya çıkarak küresel bir boyut kazanan finansal kriz ve 2019 yılında yaşanan COVID 19 Pandemi süreci buna örnek olarak gösterilebilir. Ülkelerde para politikalarının uygulanmasından sorumlu kurum olan merkez bankalarının ve para politikası araçlarının krizle mücadele sürecinde etkin bir rol oynadığı söylenebilir. Parasal aktarım mekanizması, para politikası kararlarının ekonomik birimlere etki etme sürecini ifade etmektedir. Para politikası kararları içerisinde bu mekanizmaya en çok etki eden unsur faiz kararlarıdır. Özellikle politika faizlerinin mevduat ve kredi faizlerini etkileme süresi aktarım mekanizmasının etkinlik derecesinin en önemli göstergesi olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de 2007-01/2024-01 arasındaki aylık politika faiz oranlarının mevduat ve kredi faiz oranlarına geçişkenliği araştırılmıştır. Bu sonucu görmek için klasik regresyon yöntemlerinden daha geniş bakış açısına sahip olan Kantil regresyon yöntemi tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The word crisis generally refers to an unpredictable and uncertain situation that occurs suddenly and is often characterised by tension or insecurity. Crises can be caused by many factors, including natural disasters, medical, economic, social, political and political factors. Each crisis has its own characteristics according to the social, political and economic conditions in which it occurs. The financial crisis, which emerged in the USA in 2008 and gained a global dimension, and the COVID 19 pandemic in 2019 can be given as examples. It can be said that central banks, which are the institutions responsible for the implementation of monetary policies in countries, and monetary policy instruments play an active role in the process of combating the crisis. The monetary transmission mechanism refers to the process by which monetary policy decisions affect economic units. Among monetary policy decisions, the most influential factor on this mechanism is interest rate decisions. In particular, the duration of the effect of policy rates on deposit and loan rates is considered as the most important indicator of the efficiency of the transmission mechanism. In this study, the pass-through of monthly policy rates to deposit and loan rates between 2007-01 and 2024-01 in Turkey is investigated. In order to see this result, the quantile regression method, which has a broader perspective than classical regression methods, is preferred.