Eğitim örgütlerinde iş birliği ve rekabet eğilimleriyle meslektaşlar arası güven ilişkisinin incelenmesi
Examination of relationship between cooperativeness and competitiveness tendencies and trust in co-workers in educational institutions
- Tez No: 930194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NURAY ATSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Örgütlerde bireyler arası algılanan güven ortamı, örgüt ikliminde önemli etkiler yaratmakta; bu durum iş birliği ve rekabet eğilimlerini doğrudan etkilemektedir. Örgütsel güvenin bir alt unsuru olarak ele alınan meslektaşa duyulan güven, iş birliği ve rekabet kavramlarına dayanan bir kurguya sahiptir. Örgüt üyeleri arasındaki güven ilişkisinin örgüt içi iş birliklerinde pekiştirici etki yarattığı kabul edilmekte olup, rekabet üzerindeki etkisi tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, bir yandan ortak çalışmaların ve iş birliklerinin yoğun yaşandığı diğer yandan da rekabetçi davranış eğilimlerinin de gözlemlenebildiği eğitim örgütlerinde, iş birliği ve rekabet eğilimi ile meslektaşa duyulan güven ilişkisini ele almaktır. Yapılan araştırmanın bulgularının hem literatüre hem de özel eğitim kurumlarına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Bu amaç doğrultusunda, Antalya ilindeki merkez ilçelerde bulunan özel okul çalışanlarına yönelik ankete dayalı bir araştırma yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS İstatistik Paket Programı aracılığıyla analiz edilmiştir Meslektaşa güven kavramının önemi, meslektaşlar arası iş birliği ve rekabete etkileri bağlamında değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonucu, birbirine güven algısı oluşturan örgüt üyeleri ile güven eksikliği yaşayan üyeler arasındaki fark gözlemlenmiş ve eğitim örgütlerinin kalitesini artıracak olan iş birliği ve rekabet ile ilişkisinin etkilenme düzeyi saptanmıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar ile; örgütsel güven literatüründe lider-çalışan ilişkisine nazaran daha az ele alınan meslektaşlar arası ilişkilerin güven dinamiklerini anlamaya katkı sağlanacağı düşünülmüştür. Ayrıca, çalışmanın sonuçlarının, İnsan Kaynakları literatürüne de katkıda bulunması beklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Perceived trust among individuals within organizations creates significant effects on the organizational climate, directly influencing tendencies towards cooperation and competition. Trust in colleagues, considered as a subdimension of organizational trust, is structured around the concepts of cooperation and competition. It is accepted that trust relationships among organizational members have a reinforcing effect on intra-organizational cooperation, while their impact on competition remains unclear. The aim of this study is to address the relationship between trust in colleagues and tendencies toward cooperation and competition in educational organizations, where joint efforts and cooperations are highly prevalent, yet competitive behavior tendencies can also be observed. The findings of the research are expected to contribute both to the literature and to private educational institutions. For this purpose, a survey-based study was conducted with employees of private schools in the central districts of Antalya province. The data obtained were analyzed using the SPSS Statistical Package Program. The importance of the concept of trust in colleagues was evaluated in the context of its effects on cooperation and competition among colleagues. The results of this study reveal the differences between organizational members who perceive trust in one another and those experiencing a lack of trust, and determine the level of impact on cooperation and competition that enhance the quality of educational organizations. The findings of this study are anticipated to contribute to understanding the trust dynamics of colleague relationships, which are less frequently addressed in the organizational trust literature compared to leader-employee relationships. Furthermore, the results of the study are expected to contribute to the Human Resources literature as well.