Synthesis and characterization of nanostructured tungsten oxide-silicon dioxide composite coatings via sol-gel dip coating technique
Nanoyapılı tungsten oksit-silisyum dioksit kaplamaların sol-jel daldırmalı kaplama yöntemiyle üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 930204
  2. Yazar: MUHAMET NECAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA TAVŞANOĞLU, DOÇ. DR. ASLI ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tungsten oksit, geniş bant aralığı, kübik, triklinik, monoklinik, ortorombik, tetragonal ve altıgen kristal yapıları, kimyasal stabilitesi, optik ve elektriksel özelliklerinin avantajlı bir karışımına sahip çok yönlü bir malzeme olarak özellikle son on yılda büyük ilgi görmüştür. Özel bir uygulama için özelliklerini optimize etmek amacıyla nanoyapılandırma, katkılama, diğer oksitlerle birleştirme ve kristal faz yerine amorf faz kullanma yaygın yöntemlerdir. Bu çalışmada, nanokompozit tungsten oksit-silisyum dioksit ince filmleri, tek aşamalı sol-jel hazırlama ve daldırma kaplama ile sentezlendi. Çözeltiyi hazırlamak için tungsten kromat, baz kataliz koşulunda amonyum hidroksit ilavesiyle tetra etil orto silikat ve alkol içerisinde çözüldü. Filmlerin mikroyapısal özellikleri SEM gözlemleri ile karakterize edilmiştir. Filmlerin optik özelliklerini ölçmek için spektrofotometre kullanılmıştır. Nanokompozit filmlerin fotokatalitik aktivitesi, temas açıları ve yapay gün ışığı ışınımı altında metilen mavisinin bozunmasının gözlemlenmesiyle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Tungsten oxide has attracted lots of attention especially during the last decade as being a versatile material with an advantageous mixture of wide band gap, crystal structures: cubic, triclinic, monoclinic, orthorhombic, tetragonal, and hexagonal; optical and electrical characteristics; chemical stability. To optimize its properties for a specific application, nano-structuring, doping, combining with other oxides, and using an amorphous phase instead of a crystalline phase are common methods. In this study, nanocomposite tungsten oxide-silicon dioxide thin films were synthesized with one step sol-gel preparation and dip coating. To prepare the solution, tungsten chromate was dissolved in tetra ethyl ortho silicate and alcohol in base catalysis condition by the addition of ammonium hydroxide. The microstructural properties of the films were analyzed using SEM observations. Spectrophotometers were utilized to measure the optical properties of the films. The photocatalytic activity of the nanocomposite films was assessed by monitoring the contact angles and the degradation of methylene blue under artificial daylight irradiation.