Hipotiroidi olan kadınların vücut kompozisyonu, duygudurum, yaşam kalitesi, fiziksel aktivite ve beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of body composition, mood, quality of life, physical activity and nutritional status of women with hypothyroid
  1. Tez No: 930205
  2. Yazar: EMİNE MERVE KÖYSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma hekim tarafından hipotiroidi tanısı konulmuş kadınların vücut kompozisyonu, duygudurum düzeyleri, yaşam kalitesi, fiziksel aktivite düzeyleri ve beslenme durumunun değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya özel bir üniversite hastanesinin beslenme ve diyet bölümüne başvuruda bulunan 18-65 yaş arası dahil edilme kriterleri taşıyan hipotiroidili 50 kadın dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan kadınların sosyodemografik ve kişisel özellikleri ile beslenme alışkanlıklarını belirlemek için bir anket formu; makro ve mikro besin ögesi alımlarını tespit etmek için ise 24 saatlik geriye dönük hatırlatmalı besin tüketim kaydı formu uygulanmıştır. Bireylerin vücut kompozisyonunu tespit etmek amacıyla ağırlık, boy, bel ve kalça çevresi ve BIA ölçümünü içeren antropometrik ölçümleri yapılmıştır. Duygudurum düzeylerini belirlemek için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), yaşam kalitesi düzeylerini belirlemek için ise tiroid hastalarına özel geliştirilen Tiroid Hastalarında Yaşam Kalitesi Ölçeği (ThyPRO), fiziksel aktivite seviyelerinin tespiti için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ( Kısa) (IPAQ-Short) kullanılmıştır. Bireylerin yaş ortalamasının 35.36±9.18 (yıl) olduğu, ortalama günlük enerji alımları 1530.6±512.3 kkal olarak tespit edilmiştir. Bireylerin diyetle ortalama selenyum alımı 13.2±10.1 mcg/gün'dür. Bireyler ThyPRO yorgunluk alt ölçeği ortalama puanı 54,79± 19,69 puandır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the body composition, mood levels, quality of life, physical activity levels and nutritional status of women diagnosed with hypothyroidism by a physician. Fifty women with hypothyroidism, aged 18-65, who met the inclusion criteria and applied to the nutrition and diet polyclinic of a private university hospital, were included in the study. A survey form was used to determine the personal, sociodemographic characteristics and nutritional habits of the women participating in the study; To determine macro and micro nutrient intakes, a food consumption record form with a 24-hour retrospective reminder was applied. Anthropometric measurements, including weight, height, waist and hip circumference and BIA measurement, were taken to determine the body composition of the individuals. The Beck Depression Scale (BDI) was used to determine mood levels, the Quality of Life in Thyroid Patients Scale (ThyPRO), which was developed specifically for thyroid patients, was used to determine quality of life levels, and the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ-Short) was used to determine physical activity levels. It was determined that the average age of the individuals was 35.36±9.18 (years) and their average daily energy intake was 1530.6±512.3 kcal. The average dietary selenium intake of individuals is 13.2±10.1 mcg/day. Individuals' average ThyPRO fatigue subscale score is 54.79± 19.69 points.