Çocukluk çağı ruhsal travmalarının, algılanan ebeveyn tutumlarının ve savunma mekanizmalarının doğum yapmamış kadınların çocuk sahibi olma isteğini yordama gücü
The predictive power of childhood psychological traumas, perceived parental attitudes, and defense mechanisms on the desire to have children in women who have not given birth
- Tez No: 930215
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, çocukluk çağı ruhsal travmaları ile henüz doğum yapmamış kadınların çocuk sahibi olma isteği arasındaki ilişkiyi ve bu isteğin çocukluk çağı ruhsal travmaları, algılanan ebeveyn tutumları ve savunma mekanizmaları tarafından nasıl yordandığını incelemeyi amaçlamıştır. Bu araştırmanın katılımcıları uygun örnekleme yöntemi ile seçilen ve yaşları 25-34 arasında değişen toplam 447 kadından oluşmaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması 27,93, standart sapması ise 2,5'tir. Veriler online ortamdan toplanmış ve kolayda örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyo Demografik Bilgi Formu, Doğurganlık ve Çocuk Doğurmaya Yönelik Tutum Ölçeği, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutum Ölçeği-Çocuk Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ve Savunma Biçimleri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler SPSS 27.0 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Öncelikle araştırma veri setinde uç değer olup olmadığı kontrol edilmiştir. Ardından her bir değişken için normallik dağılımı, çarpıklık ve basıklık değerleri kontrol edilmiştir. Araştırma verilerinin normal dağıldığı tespit edildikten sonra parametrik testler kullanılmıştır. Araştırma değişkenlerinin iki düzeyli kategorik değişkenlere göre anlamlı şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek için bağımsız gruplar t-testi, en az üç düzeyli kategorik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını test etmek için tek yönlü ANOVA, araştırma değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemek için Pearson korelasyon analizi ve çocukluk çağı ruhsal travmaları, algılanan ebeveyn tutumları ve savunma mekanizmalarının doğum yapmamış kadınların çocuk sahibi olma isteğini yordama gücünü anlamlı şekilde yordayıp yordamadığını incelemek için hiyerarşik çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Tek yönlü ANOVA analizisonrasında çoklu karşılaştırma testi olarak Scheffe kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between childhood psychological traumas and the desire to have a child among women who have not yet given birth and how this desire is predicted by childhood psychological traumas, perceived parental attitudes, and defense mechanisms. The participants of this study consisted of 447 women aged between 25 and 34, who were selected using the convenience sampling method. The mean age of the participants was 27.93, and the standard deviation was 2.5. The data were collected online and the convenience sampling method was used. Socio-Demographic Information Form, Attitude Towards Fertility and Childbearing Scale, Abbreviated Perceived Parental Attitude Scale-Child Form, Childhood Trauma Scale, and Defense Styles Scale were used as data collection tools in the study. The data collected within the scope of the research were analyzed using the SPSS 27.0 package program. First, it was checked whether there were any outliers in the research data set. Then, normality distribution, skewness, and kurtosis values were checked for each variable. Parametric tests were used after determining that the research data were normally distributed. Independent groups t-test was used to examine whether the research variables differed significantly according to two-level categorical variables, one-way ANOVA was used to test whether they differed according to at least three-level categorical variables, Pearson correlation analysis was used to examine whether there was a significant relationship between the research variables and hierarchical multiple linear regression analysis was used to examine whether childhood psychological traumas, perceived parental attitudes and defense mechanisms significantly predicted the desire to have children of nulliparous women. Scheffe was used as a multiple comparison test after one-way ANOVA analysis.