Sıçanlarda valproik asitin pankreas dokusunda oluşturduğu oksidatif hasara karşı alfa lipoik asitin koruyucu etkisi
Protective effect of alpha lipoic acid against oxidative damage caused by valproic acid in pancreatic tissue in rats
  1. Tez No: 930216
  2. Yazar: ZEYNAB MAMMADLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Valproik asit (VPA), çocukluk ve yetişkinlik epilepsisinde en sık kullanılan antiepileptik ilaçlardan biridir. VPA iyi tolere edilen bir ilaç olmasına rağmen, hayati tehlikeye neden ola- bilecek yan etkilere de sahiptir. Pankreas da bu ilacın kullanımı süresince kötü yönde etkilenebilir. Bu yan etkileri önlemede antioksidan özelliği olan alfa lipoik asit (ALA) koruyucu bir tedavi seçeneğidir. Çalışmamızın amacı, VPA kaynaklı pankreas hasarında alfa lipoik asidin koruyucu etkisinin araştırılmasıdır. Sprague-Dawley sıçanlar dört gruba ayrıldı. Grup I; kontrol grubu, Grup II; ALA verilen grup (50 mg/kg), Grup III; VPA verilen grup (500 mg/kg), Grup IV; VPA+ALA verilen grup. Deneysel prosedürü 15 gün boyunca uygulandı. Deney sonunda, tüm hayvanlar anestezi altında sakrifiye edildi. Pankreas dokuları alındı ve soğuk fizyolojik su ile homojenize edildi. Örnekler santrifüje edildi. Elde edilen pankreas homojenizatlarında, VPA grubunda indirgenmiş glutatyon ve total antioksidan seviyeleri, antioksidan enzim aktiviteleri azalırken, lipid peroksidasyon, siyalik asit, reaktif oksijen türleri, total oksidan seviyeleri, oksidatif stres indeksi ve ileri okside protein ürünleri seviyeleri ve lipaz aktivitesi arttı. VPA grubuna ALA verilmesiyle bu değerler ve aktiviteler tersine çevrildi. Sonuç olarak, VPA ile oluşturulan pankreas hasarına karşı ALA'in koruyucu etki gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Valproic acid (VPA) is one of the most commonly used antiepileptic drugs in childhood and adult epilepsy. Although VPA is a well-tolerated drug, it also has side effects that can cause life-threatening conditions. The pancreas may also be adversely affected during the use of this drug. Alpha lipoic acid (ALA), which has antioxidant properties, is a protective treatment option to prevent these side effects. The aim of our study is to investigate the protective effect of alpha-lipoic acid on VPA-induced pancreatic damage. Sprague-Dawley rats were divided into four groups: Group I; control group, Group II; ALA-treated group (50 mg/kg), Group III; VPA-treated group (500 mg/kg), Group IV; VPA+ALA-treated group. The experimental procedure was applied for 15 days. At the end of the experiment, all animals were sacrificed under anesthesia. Pancreatic tissues were collected and homogenized with cold physiological saline. The samples were centrifuged. After VPA application in the obtained pancreatic homogenates, a decrease in glutathione and total antioxidant levels and antioxidant enzyme activities was observed. Meanwhile, lipid peroxidation, sialic acid, reactive oxygen species, total oxidant levels, oxidative stress index, advanced oxidized protein product levels and lipase activity increased. The administration of ALA to the VPA group reversed these values and activities. In conclusion, it can be stated that ALA exerts a protective effect againist VPA-induced pancreatic damage.