Uluslararası inşaat sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıkların tahkim yoluyla çözümü
Resolution of disputes arising from international construction contracts through commercial arbitration
- Tez No: 930226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS GÖLCÜKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
“Uluslararası İnşaat Sözleşmelerinden Doğan Uyuşmazlıkların Ticari Tahkim Yoluyla Çözümü”başlıklı bu monografik çalışmada; inşaat sözleşmelerinden kaynaklı doğabilecek uyuşmazlıkların, sözleşme taraflarının bulunduğu ülkelerin ulusal mahkemelerinde çözüme ulaştırılabileceği gibi tahkim vb. alternatif hukuki çözüm yollarına başvurarak da çözümlenebileceğini ve bu çözüm yönteminin avantajları milletlerarası hukuk kapsamında ve Türk hukuk sistemine göre yürürlükteki mevzuat çerçevesinde karşılaştırmalı olarak incelenerek, inşaat sözleşmelerinin esasına uygulanacak hukukun objektif bağlama kuralları uyarınca tespit edilmesi gerektiğinde uyuşmazlığın nerede çözüleceği hususu göz önüne alınarak yararlı tespitlerde bulunmak amaçlanmıştır. Bu nedenle yabancı unsurlu inşaat sözleşmelerine uygulanacak hukukun tespiti konusu, uyuşmazlığın devlet mahkemesinde ve tahkim mahkemesinde çözülmesi şeklinde ikiye ayrılarak araştırılmıştır. Taraflar arasındaki uyuşmazlıklar bağımsız üçüncü bir tarafça karara varılarak devlet yargılamasına gidilmeksizin çözülebilmektedir. Türk hukuk sistemi incelendiğinde ülkemizde bu tür uyuşmazlıkların sonuca ulaşmasının uzun süreler aldığı görülmektedir. Tahkim yargılamasının geçerlilik şartları ve uygulanabilirliğinin incelendiği çalışmamızda karşılaştırmalı hukuk sistemi ve Türk Hukuk sisteminde inşaat sözleşmeleri kapsamında doğacak uyuşmazlıkların tahkim yöntemi ile çözümü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This monographic study titled“Resolution of Disputes Arising from International Construction Contracts through Commercial Arbitration”examines how disputes arising from construction contracts can be resolved either in the national courts of the countries where the contracting parties are located or through alternative legal resolution methods such as arbitration. It evaluates the advantages of this resolution method within the framework of international law and the applicable legislation of the Turkish legal system, while also considering the objective connecting factors that determine the law applicable to the essence of construction contracts. The study aims to provide useful insights by taking into account where the dispute will be resolved. Therefore, the issue of determining the applicable law for foreign elements in construction contracts is investigated by dividing it into two categories: resolution in state courts and resolution in arbitration tribunals. Disputes between the parties can be resolved by an independent third party without resorting to state litigation. An analysis of the Turkish legal system reveals that such disputes often take a long time to reach a conclusion in our country. Our study examines the conditions for the validity of arbitration proceedings and their applicability, focusing on the resolution of disputes arising from construction contracts through arbitration in both comparative legal systems and the Turkish legal system.