Acil servise travma ile başvuran hastalarda tomografi anjio ile tanı konulmuş ekstremite arter yaralanmaların tanı, tedavi ve yönetimi
Diagnosis, treatment and management of extremity arterial injuries diagnosed by tomographic angiography in trauma patients presenting of the emergency department
  1. Tez No: 930237
  2. Yazar: ALİ KUŞSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ACİL SERVİSE TRAVMA İLE BAŞVURAN HASTALARDA TOMOGRAFİ ANJİO İLE TANI KONULMUŞ EKSTREMİTE ARTERYAL YARALANMALARIN TANI, TEDAVİ VE YÖNETİMİ Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil servise travma nedeniyle başvuran ve bilgisayarlı tomografi anjiyografi (BTA) ile tanı konulan ekstremite arteriyel yaralanmalarının tanı, tedavi ve yönetim süreçlerini değerlendirmek, mevcut yönetim stratejilerini analiz etmek ve bu yaralanmaların klinik sonuçlarına olan etkilerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif, gözlemsel ve tanımlayıcı bir tasarımla yapılan çalışma, Ankara Şehir Hastanesi Acil Servisi'nde 2019-2024 yılları arasında gerçekleştirildi. Travma nedeniyle başvuran, doppler USG ve invaziv anjiyo yapılmadan BTA çekilen, ekstremite BTA sonuçlarında arteriyel yaralanma görülen hastaların verileri retrospektif olarak incelendi. Demografik özellikler, travma mekanizması, laboratuvar bulguları, tedavi yöntemleri ve acil servis sonlanımları analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the diagnostic, treatment, and management processes of extremity arterial injuries diagnosed using computed tomography angiography (CTA) in trauma patients presenting to the emergency department; to analyze existing management strategies; and to assess their impact on clinical outcomes. Materials and Methods: This retrospective, observational, and descriptive study was conducted in the Emergency Department of Ankara City Hospital between 2019 and 2024. Data from patients who presented due to trauma, underwent CTA without Doppler ultrasound or invasive angiography, and were found to have arterial injuries on extremity CTA were analyzed retrospectively. Demographic characteristics, trauma mechanisms, laboratory findings, treatment methods, and emergency department outcomes were evaluated.