HEP-G2 hücre hattı modelinde kolşisinin sitotoksisitesine karşı eksozomların koruyucu etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the protective effect of exosomes againist colchicine cytotoxicity in HEPG-2 cell line model
  1. Tez No: 930238
  2. Yazar: AYTAN SAFARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFİG BERDELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kök Hücre Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dünyada kansere bağlı ölümlerin en yaygın nedenlerinden olan hepatoselüler karsinom tedavisinde kullanılan mevcut hedef ve ya immünoterapi ilaçları, hastalığı iyileştirmek yerine tümör ilerlemesini yavaşlatmak ve sağkalımı uzatmaktır. Ayrıca, bu ilaçların çok pahalı ve ihmal edilemeyecek yan etkilerinin olması, hepatoselüler karsinom tedavisi için etkili, ucuz ve kolay tolere edilebilir bir ilacın araştırılmasını gerektirmektedir. Kolşisin, Colchicum autumnale bitkisinden elde edilen doğal bir alkaloid olup, antiinflamatuvar, antifibrotik ve terapötik etkileriyle dikkat çekmektedir. Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF) gibi herediter hastalıkların yanı sıra gut, Behçet hastalığı, perikardit ve çeşitli fibrotik durumların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Mikrotübüllerin polimerizasyonunu inhibe ederek hücre mitozunu bozan ve hücre döngüsünü metafazda durduran kolşisin, apoptoz indüksiyonu ve antifibrotik özellikleri sayesinde potansiyel bir antikanser ajan olarak da değerlendirilmektedir. Uygun şekilde kullanıldığında ve kontrendikasyonlar hariç tutulduğunda kolşisinin oral alımı çok güvenli olsa da, bir anti-kanser ajanı olarak klinik uygulanması, ciddi ilaç etkileşimleri, organ yetmezliği, morbidite ve toksisite ile ilişkili olduğu, dolayısıyla çok dar terapötik indekse sahip olması nedeniyle kabul edilmemiştir. Eksozomlar, organizmaların normal fizyolojik ve patolojik koşullar altında ürettiği düşük immünojenik, uzun dolaşım yarı ömrü, kayda değer penetrasyon ve biyouyumluluk gibi birçok benzersiz özelliğe sahip nano ölçekli ekstraselüler veziküllerdir .Eksozomlar, nükleik asitler ve proteinler gibi biyolojik olarak aktif molekülleri taşıyabilirler ve hücreler arasında haberciler olarak hizmet ederek içeriklerini hedef hücreye iletebilirler. Bütün bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda, kanser için eksozom bazlı tedavilerin kullanılması uzun süredir önemli araştırma konusu olmuştur. Bu tez çalışmasında, AM-MKH kökenli eksozomlara kolşisin yüklenerek, eksozomların ilaç taşıma kapasitesinin yanı sıra enkapsüle edilmiş kolşisinin HepG2 hücreleri üzerindeki antikanser etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, IC50 değeri belirlenen saf kolşisin ile Exo-Col formülasyonunun HepG2 hücre hattında hücre proliferasyonu ve apoptoz üzerindeki etkileri deneysel olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Exo-Col formülasyonunun saf kolşisine kıyasla daha düşük dozlarda daha yüksek antikanser etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Özellikle eksozomların, hem kolşisinin hücrelere etkin taşınmasını sağladığı hem de ilaç etkisinin daha spesifik hale gelmesine katkıda bulunduğu gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, eksozomların etkili bir ilaç taşıma sistemi olma potansiyelini desteklemekte ve hedefe yönelik tedavilerde umut vadeden bir yaklaşım sunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinoma (HCC) is one of the leading causes of cancer-related mortality worldwide. Current targeted or immunotherapeutic drugs used in the treatment of HCC primarily aim to slow tumor progression and extend survival rather than cure the disease. Additionally, the high cost and significant side effects associated with these treatments underscore the need for an effective, affordable, and well-tolerated drug for HCC therapy. Colchicine, a natural alkaloid derived from the Colchicum autumnale plant, is distinguished by its anti-inflammatory, antifibrotic, and therapeutic properties. It is widely utilized in the treatment of hereditary diseases such as Familial Mediterranean Fever (FMF), as well as gout, Behçet's disease, pericarditis, and various fibrotic conditions. By inhibiting microtubule polymerization, colchicine disrupts cell mitosis and arrests the cell cycle at metaphase. Through its apoptosis-inducing and antifibrotic properties, colchicine is also considered a potential anticancer agent. While oral administration of colchicine is considered safe when used appropriately and contraindications are excluded, its clinical application as an anticancer agent has been limited due to severe drug interactions, organ failure, morbidity, toxicity, and a very narrow therapeutic index. Exosomes are nanoscale extracellular vesicles produced under normal physiological and pathological conditions, characterized by unique features such as low immunogenicity, long circulation half-life, significant tissue penetration, and biocompatibility. Exosomes can carry biologically active molecules such as nucleic acids and proteins and serve as intercellular messengers by delivering their contents to target cells. Given these properties, exosome-based therapies for cancer have been a prominent focus of research for a considerable time. In this thesis, the aim was to investigate the anticancer effects of colchicine-loaded exosomes derived from AM-MKH and to evaluate both the drug delivery capabilities of the exosomes and the impact of encapsulated colchicine on HepG2 cells. Within this scope, the IC50 values of pure colchicine and the Exo-Col formulation were determined, and their effects on cell proliferation and apoptosis in the HepG2 cell line were experimentally assessed. The findings revealed that the Exo-Col formulation exhibited significantly higher anticancer efficacy at lower doses compared to pure colchicine. Notably, exosomes were observed to enhance the efficient delivery of colchicine to cells and contribute to a more specific therapeutic effect. These results support the potential of exosomes as an effective drug delivery system and demonstrate their promise as a novel approach for targeted therapies.