Spor yapan ve sedanter öğrencilerin akran zorbalık eğitim düzeylerinin incelenmesi
Examination of peer bullying education levels of sports and sedentary students
  1. Tez No: 930244
  2. Yazar: METEHAN AKYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN KUYULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Akran zorbalığı günümüzde artan sorunları başında gelmektedir. Dünyada ve Türkiye'de akran zorbalığının artması sonucu literatürde bu çalışmalar sıklıkla ele alınmıştır. Bu problemlerin çözümü için çok farklı yöntemler ve eğitimler yer almaktadır. Bunlardan biri de spor yapma eğilimidir. Çalışmamızın asıl amacıda 5.-6.-7. sınıf akran zorbalığının eğitim düzeyleri ile ilişkili faktörleri, spor yapan ve sedanter öğrencilere yönelik etkisini incelemektir.Çalışmanın evrenini Muş Milli Eğitim'e bağlı ortaokullar oluştururken örneklemini ise 2022-2023 Eğitim döneminde Muş Milli Eğitim'de eğitim gören 222 öğrenciye ulaşılması hedeflenmiştir. Araştırmada Zorbalık Davranış Eğilimi Ölçeği (ZDEÖ) kullanılmıştır. Anket verilerinin SPSS 22 analiz programı ile frekans, yüzde ve anlamlılık tabloları oluşturulmuştur. İkili karşılaştırmalar için Bağımsız Örneklem T- Testi, çoklu karşılaştırılmalar için ise One-Way Anova Testinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Peer bullying is one of the increasing issues nowadays. As a result of increase in this problem, some studies have been discussed in the literature. There are a lot of educations and approaches to solve this problem, doing sports is one of them. Main purpose of this study is assessing the factors that related with education levels of 5-6-7th graders' peer bullying and effects towards to sedantary students. Target population of the study is secondary school affiliated with Muş National Education while it is targeted to reach 222 students studying in Muş National Education in 2022-23 education year as sample. In this research, Bullying Behaviour Tendency Scale (BBTS) was used. Survey data's frequency, percentage and meaningfulness is formed with SPSS 22 analysis programme. Independent Sample T- Test was used for pairwise comparison and for multiple comparisons, gained benefit from One Way Anova Test.