Endemik Anthemis fumariifolia Boiss. bitkisinin fitokimyasal vebiyolojik aktivite açısından araştırılması
Phytochemical and biological activity investigation of endemic Anthemis fumariifolia Boiss.
  1. Tez No: 930243
  2. Yazar: TUĞBANUR TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÖZEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında Eskişehir Günyüzü Kavuncu Köyü Tuzlu alan bölgesinden toplanan endemik Anthemis fumariifolia Boiss. bitkisinin kapsamlı fitokimyasal ve biyolojik aktivite çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla bitkinin n-hekzanlı (HE), kloroformlu (KE) ve metanollü (ME) ekstreleri maserasyon yöntemiyle elde edilmiş ve LC-HRMS sistemiyle elde edilen ekstrelerin fitokimyasal içeriği aydınlatılmıştır. Bitkinin toprak üstü kısmından su distilasyonu yöntemiyle uçucu yağı (UY) elde edilmiştir. Uçucu yağın bileşimi gaz kromatografisi- kütle spektrometrisi (GC-FID/MS) ile belirlenmiştir. Fatty Acids Extraction Kit (Sigma) kullanılanarak bitkinin sabit yağı elde edilmiş ve fitokimyasal içeriği belirlenmiştir. Ekstreler türevlendirildikten sonra GC/FID ve GC/MS sistemleriyle içerikleri analiz edilmiştir. Bitkinin topraküstü, çiçek ve kök kısımlarının hekzanlı ekstrelerinin UPC2-PDA sistemi yardımıyla vitaminler ve karotenoitler bakımından içeriği, ICP-OES sistemiyle ise mineral içeriği belirlenmiştir. Ekstreler ve uçucu yağ değişik aktivite (DPPH, CUPRAC, TEAC, Anti- - amilaz testleri) çalışmalarına alınarak biyolojik özellikleri tespit edilmiştir. Çalışmada, %70 sulu ME en yüksek verime (%5,15) sahip olmuştur. Uçucu yağ analizinde kamazulen (%27,2) ve trans-krizantenil asetat (%20,5) majör bileşikler olarak tespit edilmiştir. Mineral analizlerinde çiçek ekstresinde Na (4,9 mg/g), Mg (2,1 mg/g) ve Ca (3,7 mg/g), kök ekstresinde ise K (19,9 mg/g) en yüksek seviyelerde bulunmuştur. Sabit yağ analizinde hekzadekanoik asit metil ester, β-sitosterol ve nonakosan gibi bileşenler, LC-HRMS analizlerinde ise klorojenik asit, vanilik asit gibi fitokimyasal açıdan önemli bileşiklerin varlığı tespit edilmiştir. Biyolojik aktivite testlerinde hem UY hem de ME yüksek antioksidan kapasite sergilemiştir. Anti--amilaz enzim inhibisyonunda KE, ME ve UY yüksek aktivite gösterirken, HE en düşük etkiye sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, comprehensive phytochemical and biological activity studies were conducted on the endemic plant Anthemis fumariifolia Boiss. For this purpose, n-hexane (HE), chloroform (KE), and methanol (ME) extracts of the plant were obtained using the maceration method, and the phytochemical content of the extracts was elucidated using the LC- HRMS system. The essential oil (UY) from the aerial parts of the plant was obtained by hydrodistillation. The composition of the essential oil was determined using a gas chromatography-mass spectrometry (GC-FID/MS). The fixed oil of the plant was extracted using a Fatty Acids Extraction Kit (Sigma), and its phytochemical content was determined. After the extracts were derivatized, their contents were analyzed by GC/FID and GC/MS systems. The content of vitamins and carotenoids in the hexane extracts of the aboveground, flower and root parts of the plant were analyzed by UPC2-PDA system and mineral content was determined by ICP-OES system. The extracts and essential oil were subjected to various activity studies (DPPH, CUPRAC, TEAC, and Anti- α- amylase tests) and their biological properties were determined. In the study, 70% aqueous ME had the highest yield (5.15%). In the essential oil analysis, chamazulene (27.2%) and trans-chrysanthenyl acetate (20.5%) were identified as major compounds. Mineral analysis revealed that the highest levels of Na (4.9 mg/g), Mg (2.1 mg/g), and Ca (3.7 mg/g) were found in the flower extract, while K (19.9 mg/g) was most abundant in the root extract. The presence of phytochemically important compounds such as hexadecanoic acid methyl ester, β-sitosterol and nonacosan were detected in fixed oil analysis, and chlorogenic acid and vanillic acid in LC-HRMS analysis. In biological activity tests, both UY and ME exhibited high antioxidant capacity. In anti--amylase enzyme inhibition, KE, ME and UY showed high activity, while HE had the lowest effect