Özgül öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklarda işitsel orta latans cevapları
Auditory medium latency responses in children with specific learning disabilities
- Tez No: 930245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Özgül öğrenme güçlüğü; konuşma, okuma, dinleme, akıl yürütme, yazma ve matematik gibi alanların birinde ya da birden fazlasında işlevselliğin bozulmasına neden olan, çocukluk döneminde sıkça karşılaşılan nörobiyolojik ve gelişimsel bir bozukluktur. Çocuklar bu öğrenme güçlüğü türlerinden sadece bir tanesine ve ya birden fazlasına sahip olabilirler. Ülkemizde ÖÖG yaşayan çocukların sayısı oldukça fazladır ve bu çocuklar gerek aile ve çevre içerisinde gerekse okul içerisinde çok fazla zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı; 8–12 yaş arası ÖÖG tanısı konulmuş pediatrik grup ile aynı yaş aralığındaki normal gelişime sahip pediatrik grubun AMLR ve SCAN–C test sonuçlarını karşılaştırmaktır. Çalışma; özgül öğrenme güçlüğü tanısı olan 20 çocuk ve normal gelişim gösteren 20 çocuk olmak üzere toplamda 40 pediatrik birey ile gerçekleştirilmiştir. Tüm bireylere kulak burun boğaz muayeneleri sonrası; odyometrik inceleme, akustik immitansmetrik inceleme, işitsel orta latans testi ve SCAN–C test bataryası uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Specific Learning Disability; It is a neurobiological and developmental disorder frequently encountered in childhood that causes impairment of functionality in one or more areas such as speaking, reading, listening, reasoning, writing and mathematics. Children may have just one or more of these types of learning disabilities. The number of children with SLD in our country is quite high, and these children face many difficulties both within the family and environment and at school. The purpose of this study; The aim is to compare the AMLR and SCAN–C test results of a pediatric group diagnosed with specific learning disabilities between the ages of 8–12 and a normally developing pediatric group in the same age range. Study; It was conducted with a total of 40 pediatric individuals, 20 children diagnosed with specific learning disabilities and 20 children with normal development. After ear, nose and throat examinations for all individuals; Audiometric examination, acoustic immitansmetric examination, auditory mid–latency test and SCAN–C test battery were applied.