Lise öğrencilerinin empati eğilim düzeyleri ile sportmenlik davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between empathy tendency levels and sportsmanship behaviors of high school students
- Tez No: 930257
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN KUYULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma, Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı merkez okullarda öğrenim gören lise öğrencilerinin empatik eğilim düzeyleri ile sportmenlik davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı merkez okullarda öğrenim gören lise öğrencileri, araştırmanın örneklem grubunu ise 439 kız öğrenci ve 341 erkek öğrenci olmak üzere toplam 780 lise öğrencisi oluşturmuş ve bu öğrenciler gönüllü olarak çalışmaya katılmıştır. Araştırmamızda veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anket formu üç bölüm ve toplam 47 sorudan oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik değişkenlerle ilgili 7 ifade yer almaktadır. İkinci bölümde, 20 ifadeden oluşan“Sportmenlik Davranış Ölçeği”, üçüncü bölümde 20 ifadeden oluşan“Empatik Eğilim Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenilirlik analizleri Cronbach alfa güvenirlik katsayısı hesaplanarak yapılmıştır. Demografik bilgiler ve diğer grup sorulara ait fikir edinilmesini sağlamak amacıyla aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde dağılımları içeren tanımlayıcı istatistikler sunulmuştur. Lise Öğrencilerinin Empatik Eğilim ve Sportmenlik Davranış düzeylerini tespit etmek amacıyla korelasyon (Pearson) testi uygulanmıştır. Empatik Eğilim ve Sportmenlik Davranış düzeyleri alt boyutlarının bazı demografik değişkenlerle ilişkisini tespit etmek amacıyla ilk etapta çarpıklık ve basıklık (Skewness and Kurtosis) testlerine bakılmış olup test sonucuna göre normallik şartlarını sağlayan verilerin analizinde bağımsız ikili grupların karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem T (İndependent Sample T) testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between empathic tendency levels and sportsmanship behaviors of high school students studying in central schools affiliated to Malatya Provincial Directorate of National Education. The population of the study consisted of high school students studying in central schools affiliated to the Provincial Directorate of National Education, and the sample group of the study consisted of 780 high school students, 439 female students and 341 male students, and these students voluntarily participated in the study. In our research, the questionnaire method was used as a data collection tool. The questionnaire consists of three sections and 47 questions in total. In the first section, there are 7 statements about demographic variables. In the second part,“Sportsmanship Behavior Scale”consisting of 20 statements and in the third part,“Empathic Tendency Scale”consisting of 20 statements were used. Reliability analysis of the scales was done by calculating Cronbach's alpha reliability coefficient. Descriptive statistics including arithmetic mean, standard deviation, frequency and percentage distributions were presented to provide an idea about demographic information and other group questions. Correlation (Pearson) test was applied to determine the levels of Empathic Tendency and Sportsmanship Behavior of High School Students. In order to determine the relationship between the sub-dimensions of Empathic Tendency and Sportsmanship Behavior levels with some demographic variables, Skewness and Kurtosis tests were examined in the first place, and according to the test results, Independent Sample T (Independent Sample T) test was applied in the comparison of independent paired groups in the analysis of data that meet the normality conditions.