Yetişkin erkek sıçanlara akrilamid uygulamasının kas ve yağ dokuda aromataz gen ekspresyonuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of acrylamide administration on aromatase gene expression in muscle and adipose tissues of adult male rats
- Tez No: 930258
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TÜRKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Akrilamid (AKR) normalde gıdalarda olmayan ancak yüksek sıcaklıkta pişirilme sonucu oluşan ve günlük hayatta sıkça maruz kaldığımız toksik etkileri olan bir kimyasaldır. CYP19A1 geni tarafından kodlanan Aromataz, androjenlerin östrojenlere dönüşümünü katalize eder. Amacımız, AKR maruziyetinin yetişkin erkek sıçanların kas ve yağ dokularındaki aromataz gen ekspresyonu üzerindeki etkilerini incelemektir. Ayrıca, bu araştırma, E vitamininin AKR'nin erkek üreme üzerinde neden olduğu toksik etkilere karşı potansiyel koruyucu etkilerini araştırmayı hedeflemiştir. Materyal ve Metot: Bu araştırmada, 48 adet 200 ± 30 gr ağırlığında 8 haftalık erişkin erkek Spraque Dawley rat kullanılmıştır. Ratlar 5 gruba ayrılmıştır: Grup 1: Kontrol grubu (8 rat), Grup 2: Mısır yağı grubu (8 rat), Grup 3: E vitamini grubu (8 rat), Grup 4: AKR grubu (12 rat) ve Grup 5: AKR + E vitamini grubu (12 rat). Bu araştırmada tedavi grubu ratlara 56 gün boyunca, içme suyu ile AKR uygulanmış, E vitamini ve mısır yağı ise oral gavaj ile verilmiştir. Tüm grup ratlarının ad-libitum beslenerek yem ve suya sınırsız erişimi sağlamıştır. 56 günün sonunda ratlardan kan, kas ve yağ doku örnekleri toplanıp uygun şartlarda muhafaza edilmiştir. Doku örneklerinden aromataz gen ekspresyonu, Western Blot yöntemi ile analiz edilmiştir. Serum numunelerinde ise testosteron, östradiol, FSH ve LH düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Ayrıca çalışma süresince canlı hayvan ağırlıkları ile sıçanların yem ve su tüketimleri haftalık olarak kaydedilmiştir. Bulgular: Analiz sonuçlarına göre, AKR'nin kas ve yağ aromataz ekspresyonunda belirgin artışlara sebep olduğu ve testosteronu düşürerek, FSH salınımını anlamlı derecede arttırdığı ortaya konulmuştur. AKR ile E vitamininin birlikte uygulamasında E vitamini, AKR kaynaklı aromataz artışı ve testosteron düşüşü üzerinde sınırlı düzeyde bir iyileşme sağlayabilmiştir. Sonuç: Tüm bu sonuçlar, AKR uygulamasının kas ve yağ dokuda aromataz aktivitesini artırarak testosteronun östradiole dönüşümünü hızlandırarak erkek üreme sisteminde yapısal ve fonksiyonel bozukluklara neden olabileceğini ve bunun sonucunda da erkek ratlarda AKR kaynaklı kısırlığın meydana gelebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: AKR is a chemical with toxic effects that is not naturally found in foods but is frequently encountered in daily life as a result of high-temperature cooking. Aromatase, encoded by the CYP19A1 gene, catalyzes the conversion of androgens into estrogens. Our objective is to investigate the effects of AKR exposure on aromatase gene expression in the muscle and adipose tissues of adult male rats. Additionally, this research aims to explore the potential protective effects of vitamin E against the male reproductive health-damaging impacts caused by AKR. Material and Method: In this study, 48 adult male Sprague Dawley rats, 8 weeks old and weighing 200 ± 30 g, were used. The rats were divided into 5 groups: Group 1: Control group (8 rats), Group 2: Corn oil group (8 rats), Group 3: Vitamin E group (8 rats), Group 4: AKR group (12 rats), and Group 5: AKR + Vitamin E group (12 rats). In the treatment groups, AKR was administered through drinking water, while vitamin E and corn oil were given via oral gavage for 56 days. The control group was fed ad libitum, with unlimited access to food and water. At the end of the 56 days, blood, muscle, and adipose tissue samples were collected and preserved under appropriate conditions. Aromatase gene expression in tissue samples was analyzed using the Western Blot method. Serum samples were analyzed for testosterone, östradiol, FSH, and LH levels using the ELISA method. Additionally, during the study period, live animal weights and the rats' food and water consumption were recorded weekly. Results: The analysis results revealed that acrylamide caused significant increases in muscle and adipose aromatase expression and significantly increased FSH secretion while reducing testosterone levels. Treatment with vitamin E partially restored these parameters toward control levels. Conclusion: All these findings demonstrate the detrimental effects of AKR exposure on the male reproductive system at the molecular level and suggest that AKR may contribute to infertility.