Dijital ebeveynlik: Instagram anneleri üzerine bir değerlendirme
Digital parenting: An evaluation on instagram mothers
  1. Tez No: 930256
  2. Yazar: SENA BAĞDAŞ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN BÜŞRA KAYNAK EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma, Instagram'da geniş bir takipçi kitlesine sahip olan annelerin dijital ebeveynlik tutumlarını kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Annelerin dijital ebeveynlik tutumlarını derinlemesine inceleyebilmek için nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışmanın odağında, sosyal medya kullanımının annelerin aile ilişkileri, profesyonel yaşamları ve çocuklarıyla etkileşimleri üzerindeki çok boyutlu etkileri yer almaktadır. Araştırma grubu, Türkiye'de yaşayan, en az 10 bin takipçiye sahip, ilkokula devam eden bir çocuğu bulunan ve en az üç yıldır aktif olarak Instagram kullanan 12 anneden oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşmeler ve demografik bilgi formları kullanılarak, annelerin sosyal medya kullanımları ve dijital ebeveynlik pratikleri üzerine ayrıntılı bilgiler toplanmıştır. Tematik analiz yöntemiyle incelenen veriler, annelerin dijital dünyada karşılaştıkları zorlukları, çocuklarını sosyal medyanın ve dijital dünyanın risklerinden koruma stratejilerini anlamayı sağlamıştır. Bulgular, annelerin takipçi sayılarının dijital ebeveynlik pratiklerini ve çocuklarıyla kurdukları ilişkiyi nasıl şekillendirdiğini, yüksek takipçili annelerin profesyonel kimliklerini internet üzerinden inşa ederken çocuklarının mahremiyetini koruma konusunda yaşadıkları çelişkileri ve zorlukları ortaya koymuştur. Sosyal medya bağımlılığı, siber zorbalık, gizlilik ihlalleri gibi olumsuz etkilerin yanı sıra, dijital platformların sunduğu ekonomik ve sosyal fırsatlar da değerlendirilmiştir. Eğitim düzeyinin, dijital okuryazarlık ve çocukları dijital dünyadan koruma konusunda belirleyici bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Çalışma, dijital ebeveynlik pratiklerinin hem sosyal medya bağımlılığının olumsuz etkileri hem de bilgiye erişim ve profesyonel fırsatlar yaratma gibi olumlu yönler arasında bir denge kurmayı gerektirdiğini ve bu süreçte annelerin toplumsal baskılarla mücadele ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the digital parenting attitudes of mothers with a large following on Instagram, who frequently encounter the negative aspects of social media in their daily lives. To deeply explore these digital parenting practices, a case study design, one of the qualitative research methods, was employed. The focus of the study lies on the multifaceted effects of social media usage on mothers' family relationships, professional lives, and interactions with their children. The research group consists of 12 mothers living in Turkey who have at least 10,000 followers, at least one child attending primary school, and have been actively using Instagram for at least three years. Data collection involved semi-structured interviews and demographic information forms to gather detailed insights into mothers' social media use and digital parenting practices. The data, analyzed using thematic analysis, revealed the challenges these mothers face in the digital world and their strategies for protecting their children from the risks of social media and the digital environment. The findings highlight how follower counts shape the digital parenting practices of mothers and their relationships with their children, emphasizing the conflicts and challenges faced by high-profile mothers in balancing professional identity construction online with the preservation of their children's privacy. Alongside the negative aspects such as social media addiction, cyberbullying, and privacy violations, the study also examined the economic and social opportunities presented by digital platforms. It was found that educational background plays a crucial role in fostering digital literacy and protecting children from digital risks. The study demonstrates that digital parenting practices necessitate a balance between mitigating the adverse effects of social media dependency and leveraging the benefits of information access and professional opportunities, all while addressing societal pressures faced by mothers in this process.