Histerektomi yapılan ve patoloji sonucu adenomiyozis saptanan hastalarda görülen ek jinekolojik patoloj
Coexisting gynecological pathologies in patients undergoing hysterectomy with histopathological diagnosis of adenomyosis
- Tez No: 930264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA FERDA VERİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Hastanemizde, TAH/TAH+BSO (Total Abdominal Histerektomi / Total Abdominal Histerektomi+Bilateral Salpingooforektomi) yapılan ve patoloji sonucu adenomyozis olarak gelen olgularda, eşlik eden ek jinekolojik patolojileri araştırmak. Gereç ve Yöntemler: Hastanemizde, Aralık 2013-Temuz 2015 yılları arasında tedaviye dirençli menometroraji, myoma uteri, pelvik organ prolapsusu, endometrial hiperplazi, pelvik kitle ve endometrium kanseri gibi farklı endikasyonlarla histerektomi uygulanan 202 hastadan, histopatolojik tanısı adenomyozis olarak bildirilen 101 olgu çalışmamıza dahil edildi. Bu hastaların histopatolojik sonuçlarında adenomyozise eşlik eden ek jinekolojik patolojiler kaydedildi. Yaş, gravida, parite, vücut kitle indeksi ve menopozal durum gibi demografik veriler değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş aralığı 32-79 arası değişmekte olup ortalama yaş 49.69±7.54; ortalama gravida sayıları 3.53±1.57, ortalama parite sayıları 3.00±1,41 ve ortalama vücut kitle indeksleri 23.34±3.28 olarak belirlendi. Postoperatif patoloji spesmenlerin histopatolojik incelemesinde; %47,5 leiomyoma, %8,9 endometrial hiperplazi, %29,7 endometriozis, %77,2 kronik servisit, %11,8 over kisti, %1,0 oranında endometrial kanser ve %9,9 oranında diğer nonspesifik bulguların adenomyozise eşlik ettiği tesbit edildi. Sonuç: Adenomyozis sık izlenen bir hastalıktır ve bu nedenle jinekolojik patolojiler ile beraber izlenebilmektedir. Ancak adenomyozis hastalarının ¾ ünde belirgin endometrial patoloji izlenmemektedir. Multipar kadınlar, leiomyiomalı ve düşük vücut kitle indeksine sahip olanların adenomyosis gelişmesi için yüksek risk altındadır. En sık eşlik eden endometrial patoloji endometrial hiperplazi, en sık uterin patoloji ise leiomyomdur. Jinekolojik patolojilerin medikal tedavisinden sonra şikayetleri geçmeyen, tedaviye direnç gösteren hastaların adenomyozis açısından da sorgulanması uygun olacaktır. Tedavi planlamasında bu birliktelik dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate other additional gynecological pathologies accompanying cases of adenomyosis to which TAH / TAH + BSO (Total Abdominal Hysterectomy/Total Abdominal Hysterectomy +Bilateral Salpingooforectomia) were performed in our hospital. Material and Methods: Of the 202 patients who were treated with hysterectomy in our hospital between December 2013 and July 2015 with different indications such as therapy resistant menometrorrhagia, uterine myoma, pelvic organ prolapse, endometrial hyperplasia, pelvic mass, and endometrial cancer, 202 cases were diagnosed with adenomyosis and are included in this study. The other gynecological pathologies accompanying adenomyosis were recorded. Age, gravidity, parity, menopausal status, and demographic data were evaluated. Results: Patients' age ranged changed from 32 to 79 and the mean age was 50,2±5,79. The average number of gravida 3.53±1.57, the average number of parity was 3.00±1,41 and the average body mass index and 23:34±3:28. Postoperative histopathological examination of the specimens revealed; 47,5% leiomyoma, 8,9% endometrial hyperplasia, 29,7% endometriosis, %77,2 chronic cervicitis, %11,8 ovarian cysts, 1,0% endometrial cancer, and 9,9% other nonspecific findings along with adenomyosis. Conclusion: Adenomyosis is frequently seen disease and therefore may be associated with gynecological abnormalities. But evident endometrial pathology is not detected in ¾ of patients with adenomyosis. Women who are multiparous have leiomyioma, and a low body mass index are at increased risk for development of adenomyosis. The most common concomitant endometrial pathologies is endometrial hyperplasia, the most common uterine pathology is uterine leiomyoma. In patients whose complaints persist even after medical treatment of gynecological pathology, possibility of adenomyosis should be considered. This association should be kept in mind in treatment planning.