Güreşçilerin sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları ile egzersiz bağımlılığı farkındalığı ve ilişkili faktörler
Wrestlers' attitudes towards healthy nutrition and awareness of exercise addiction and related factors
- Tez No: 930263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu araştırma güreşçilerin sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları ile egzersiz bağımlılığına ilişkin farkındalıklarını incelemek için yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, ilişkisel olarak, Şubat 2024 ve Kasım 2024 tarihleri arasında, Aydın ilinde güreş yapan 122 güreşçi ile gerçekleşmiştir. Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanan online form aracılığı ile toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler anova t- testi, Tukey ve Mann-Whitney U testleri kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan sporcuların sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları ile egzersiz bağımlılığına ilişkin farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkiyi analiz etmek için Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted to examine wrestlers' attitudes towards healthy nutrition and their awareness of exercise addiction. Material and Methods: The research was conducted cross-sectionally with 122 wrestlers wrestling in Aydın province between February 2024 and November 2024. Data was collected through an online form prepared by the researchers. Descriptive statistics, anova t-test, tukey and Mann-Whitney U tests were used to analyze the data. Results: Pearson Correlation Coefficient was used to analyze the relationship between the attitudes of the athletes participating in the study towards healthy nutrition and their awareness levels of exercise addiction.