Brassica napus L. bitkisinde GABA reseptörü modülatörlerinin GABA yolu üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of GABA receptor modulators on GABA-shunt in Brassica napus L.
- Tez No: 930265
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE BOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Canlılar dünyasının üyeleri, yaşam döngüleri süresince, büyüme ve gelişmelerini tamamlama ve genetik materyallerini gelecek nesillere aktarma yolunda, çevreleri ve birbirileri arasında birçok mücadele içindedirler. Hayvanlar aleminde yaşanan tür içi veya türler arası rekabette, besin yetersizliği gibi durumlarda bireyler, savaşma ya da kaçma veya bulundukları ortamı değiştirerek göç etme kabiliyetine ve insiyatifine sahiptirler. Bitkiler ise kökleri ile bağlı olduğu topraktaki immobile doğaları gereği, bulundukları ortam içerisinde savunma yanıtı geliştirmek mecburiyetindedirler. Geliştirdikleri bu savunma yanıtının oluşumunda rol oynayan moleküllerden biri olarak, protein yapısına katılmayan, abiyotik veya abiyotik stres koşulları karşısında hücre içi konsantrasyonunu ani bir şekilde arttıran, dört karbonlu gamma aminobütirik asit (GABA) öne çıkmaktadır. Prokaryotlarda ve ökaryotlarda da bulunan GABA'nın biyosentez süreci, GABA yolu olarak isimlendirilir ve bu yolun enzimleri evrimsel olarak korunmuştur. Özellikle son yıllarda yapılan çalışmalarda GABA'nın bitkilerde çok çeşitli fizyolojik süreçlerde yer aldığı gösterilmiştir. Çalışmalarda çoğu süreç moleküler düzeyde detaylı olarak araştırılmış olsa dahi, GABA'nın sinyal molekülü olarak rolünün mekanizması halen aydınlatılmaya muhtaçtır. Memelilerde GABA reseptörlerini pozitif ve negatif olarak düzenleyen modülatör moleküllerin, bitki hücrelerinde nasıl bir etkileşim içinde olduğu bilinmemektedir ve bu etkileşimin belirlenebilmesi GABA'nın sinyal molekülü olarak rolünün anlaşılmasında büyük önem taşımaktadır. Literatürdeki bu bilgi ihtiyacı çalışmamızın çıkış kaynağı olmuştur. Bu bağlamda, tez projemizde Brassica napus L. bitkilerine agonist etkiye sahip gallik asit ve antagonist etkiye sahip pikrotoksin moleküllerini uyguladık ve bu moleküllerin GABA yolu ile nasıl konuştuklarını incelemeyi hedefledik. Hedef doğrultusunda glutamat dekarboksilaz (GAD), GABA transaminaz (GABA-T) ve suksinit semialdehit dehidrogenaz (SSADH) enzim analizleri ve GABA miktar tayini gerçekleştirdik. GAD2, GABA-T(POP2), SSADH, GABA-P(BAT1) genlerindeki transkript miktarındaki değişimleri inceledik.
Özet (Çeviri)
Members of the living world are in many struggles with their environment and each other during their life cycles, in order to complete their growth and development and to transfer their genetic material to future generations. In the intra- or inter-species competition experienced in the animal kingdom, individuals have the ability and initiative to fight or flee or to migrate by changing their environment in cases such as nutritional deficiency. Plants, on the other hand, are obliged to develop a defensive response in their environment due to their immobile nature in the soil to which they are attached with their roots. One of the molecules that plays a role in the formation of this defensive response they develop is the four-carbon gamma aminobutyric acid (GABA), which does not participate in the protein structure and suddenly increases its intracellular concentration in the face of abiotic or abiotic stress conditions. The biosynthesis process of GABA, which is also found in prokaryotes and eukaryotes, is called the GABA pathway and the enzymes of this pathway are evolutionarily conserved. In recent years, studies have shown that GABA is involved in a wide range of physiological processes in plants. Although most processes have been investigated in detail at the molecular level in studies, the mechanism of GABA's role as a signaling molecule still needs to be elucidated. It is not known how modulatory molecules that positively and negatively regulate GABA receptors in mammals interact in plant cells, and determining this interaction is of great importance in understanding the role of GABA as a signaling molecule. This need for information in the literature was the source of our study. In this context, in our thesis project, we applied agonist gallic acid and antagonist picrotoxin molecules to Brassica napus L. plants and aimed to examine how these molecules communicate with the GABA pathway. In line with this goal, we performed enzyme analyses of glutamate decarboxylase (GAD), GABA transaminase (GABA-T) and succinate semialdehyde dehydrogenase (SSADH) and GABA quantity determination. We examined the changes in transcript amounts in the GAD2, GABA-T (POP2), SSADH, GABA-P (BAT1) genes.